top of page

Kevadhooaeg looduses on alanud!

Nüüd on põhjust rõõmustada - on saabunud kevad, uus hooaeg loodusturismis. Tärkab loodus, naasevad rändlinnud, taandub kõrgvesi, ärkavad loomad talveunest, pungevad taimed ja sulab viimanegi järvejää. Päevad on juba märgatavalt pikemad ning välja tuleb võtta suvehooaja varustus - jooksutossud, jalgrattad, rulluisud... jne.

Seni kuni loodus tärkab, soovitame minna just seda tärkamist märkama. Võrratu aeg, mil puud ei ole veel lehte puhkenud ning vaade taamale avardab piire.  

Tuletame meelde, et alates jüriööst (23. aprillist) kuni jaanipäevani kehtib räätsarahu. See on aeg, mil laseme rabal taastuda ning lindudel pesitseda. Tea, et looduskaitseseaduse alusel on keelatud looduslikult esinevate lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.  Seega miks mitte matkata see kevad vaikuses ja kuulata hoopiski loodust.

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
_DSC8758.jpg

4. aprillil toimus taas Eesti loodusturismi strateegiapäev.

4. aprillil said Sagadis kokku pea 100 loodusturismi asjaosalist, et koguda mõtteid Eesti loodusturismi tuleviku, arengu ja võimaluste teemal.

VisitEstonia loodus- ja kultuuriturismi teemajuht Lily Allas tutvustas loodusturismi tegevuskava ja tulevikuplaane. Oluline sõnum loodusturismi tegevuskavas on jätkusuutlikkus, kestlikkus, omanäolised ja piirkonnapõhised turismitooted ja lood, hea teenusedisain ja avatud koostöö.  Eesti Loodusturismi Ühing on VisitEstonia jaoks oluline valdkonna koostööpartner ehk loodusturismi ettevõtjate häälekandja. Kord kuus toimuvad valdkonna teemalised koosolekud, kord nädalas vahendab ühing uudiseid ning aktuaalset matkainfot. 

Piret Koodi andis ülevaate PuhkaEestis.ee kodulehest - kuidas olla paremini nähtav, kättesaadav ja eristuv. Leeni Pihelpuu andis ülevaate PuhkaEestis ja VisitEstonia sotsiaalmeedia tegevustest, jagas juhised ja soovitusi ettevõtjatele. Ave Pill tutvustas PuhkaEestis teenuseid, koolitusi ning andis ülevaate digitaliseerimise programmidest.

Esitlustega saab tutvuda siin:  

 

RMK külastuskorraldusosakonna juhataja Marge Rammo tutvustas ettekandega  "RMK looduses liikumise võrgustiku võimalused ja väljakutsed"  Kas sina teadsid, millised külastaja uuringuid viib läbi RMK ja millised on külastaja hinnangud?  

 

Keskkonnaametist rääkis Kaja Lotman "Eesti kaitsealade taristu korralduskavast" - miks on külastustaristu kaitsealadel vajalik. Ühtlasi tutvustas põgusalt, et asutusesisest külastustaristu rakendust, mis annab ülevaate taristu seisukorrast.  Nele Sõber tutvustas "Europarc" programmi tegevustest, eelistest ning tuleviku plaanidst. Keskkonnaamet tunnustas tänavu esmakordselt kaitsealade piirkondades tegutsevaid turismiettevõtjaid, kes arendavad oma teenuseid kestlikult.  Kestliku loodusturismi programmi elluviimisega jätkatakse 2023. a sügisel. Rohkem infot leiab siit -  loodushoidlik turism.

 

Eesti Maaülikoolist tutvustas Tarmo Pilving "Trendid turismihariduses", millest jäi kumama, et vaatamata ühiskonnas toimuvatele kriisidele on Eestis pakutav akadeemiline turismiharidus jätkusuutlik ja atraktiivne, pakkudes valdkonna spetsialistidele teoreetilist erialateavet ja praktilisi oskusi valdkonna mõistmiseks, planeerimiseks ja arendamiseks.

 

Eesti Maaturism esindaja Marika Kose tutvustas " Eesti Maaturismi Ühingu tegevused loodusturismi toodete ja teenuste arendamisel ning turundamisel". On rahvusvaheline sauna- aasta, on Interregi koostööprojekti lätlastega, mil turundatakse loodusturismi teenuseid UK turule. Mõlema programmiga on võimalus veel liituda - Sauna2023Interreg projekt 2023 – 2026 | loodusturismiyhing 

Eesti Loodustursimi Ühingul on hea meel tõdeda, et olemas aktiivseid loodusturismi ettevõtjaid, kellele läheb korda loodustursimi ühine arendamine ja koostöö. 

See sisendab julgust jätkata traditsiooni ning järgmine aasta taas kokku kutsuda kõiki Eesti Loodustursimi strateegiapäevale 2. aprillil 2024.a. 

Maikuu on looduskaitsekuu

2023. aasta looduskaitsekuu teema on „Loodus linnas“.  Looduskaitsekuu algab 14. mail, emadepäeval, mis on ühtlasi looduskaitsepäev ning lõpeb sel aastal 11. juunil loodusvaatluste maratoniga.
Looduskaitsekuu alguses täname inimesi, kes on olnud looduse hoidmisel eeskujuks, andes neile üle Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia, looduskaitsemärgid ning noore looduskaitsja märgid.
Kandidaate oodatakse 19. aprilliks, info: https://envir.ee/elusloodus-looduskaitse/looduskaitse/looduskaitsemargid 

Matkasoovitused ja ideed aprillikuuks: 

Teeme koos head!

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

340097242_776739504179111_605848700335686315_n.jpg
bottom of page