Pressiteade, 30. september 2021

Eestis tähistatakse esimest korda põlislooduse nädalat

Loodusturismi ühingu eestvõttel tähistatakse Eestis esimest korda rahvusvahelist põlislooduse nädalat ning seoses sellega toimub oktoobri kolmandal nädalavahetusel kümneid matku ja eriüritusi meie põlislooduse tutvustamiseks.

„Põlisloodus on Eesti loodusturismi jaoks ülioluline väärtus,“ ütles Eesti Loodusturismi Ühingu juhatuse liige Aivar Ruukel. „Suuresti põhineb Eesti kui turismisihtkoha kuvand just meie rikkalikul põlisloodusel. Meil on näidata palju sellist, mis mujal riikides on juba hävinud.“

Ruukeli sõnul vajab põlisloodus tutvustamist mitte ainult väliskülalistele, vaid ka meie oma Eesti inimestele. „On ju nii, et kui midagi hästi tunned, oskad seda ka kaitsta. Oleme harjunud sellega, et meil on palju põlisloodust ning võib-olla ei oska me ise alati seda hinnata ja väärtustada. Sellepärast kutsume inimesi osa saama mitmesugustest põlisloodust tutvustavatest sündmustest ja matkadest.“

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel sõnas, et Eesti põliseimateks elupaikadeks on sood, mis hakkasid kujunema kohe pärast jääaja lõppu. „Ka ainsad meie päris omad ehk Eestis kujunenud liigid Saaremaa robirohi ja Eesti soojumikas on kujunenud just soodes,“ ütles ta. „Põlisloodusest annavad aimu ka seal elutsevad sümbolliigid nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. Kui mujal maailmas leiab neid liike eeskätt mäestikes, siis meie looduses on nende püsimisel ja levimisel võtmeroll just rabadel, millede saartel asuvad puutumatuimad metsaelupaigad.“

Põlislooduseks saab lugeda veel ka puhtaveelisi järvi, paisudest kammitsemata jõgesid, aga ka pärandniite. "Eesti on pindalalt küll maailma keskmine riik, kuid on seejuures suutnud säilitada kümnete tuhandete ruutkilomeetrite suurused loodusmaastikud rahvusparkides ja kaitsealadel. Meie Soomaa, Lahemaa, Alam-Pedja, Peipsiveere, Läänemaa Suursoo ja Alutaguse on siinse loodushoiu suur edulugu", sõnas Zingel.

 

Peeter Vissak, kes on samuti Eesti Loodusturismi juhatuse liige, lisas, et põlislooduse kategooriasse liigituvad ka merealad, eeskätt rannikud. „Eestis on mitmed märgilised kõnnumaa objektid või ilmingud seotud eluta loodusega, peamiselt endiste ja praeguste rannajoontega. Siia hulka kuuluvad Balti klint ja Lääne-Eesti klint sisemaast läänesaarte rannikuni. Samuti võime uhked olla Litoriinamere ja Antsülusjärve rannamoodustiste üle, milleks on nii endised rannaastangud kui rannikust kaugemale jäävad liivaluited,“ sõnas ta. „Peame mõistma, et kui pärandkooslused võivad inimtegevuse tagajärjel minna ja tulla, siis hävitades geoloogilise põlislooduse komponendi, kaobki ta jäädavalt.“

 

Info põlislooduse nädala raames 17.-18. oktoobril kõikjal Eestis toimuvatest üritustest ja matkadest on koondamisel lehele loodusturism.com/polisloodus

 

Taust. Rahvusvaheline põlislooduse nädal (International Wilderness Week) leiab aset 19.-23. oktoobril ning kaasa löövad riigid üle maailma. Nädala tippsündmuseks pidi olema suur põlislooduse teemaline konverents, kuid koroonasituatsiooni tõttu on üritused kolinud veebi. Viiepäevane programm pakub rikkalikult arutelusid, esitlusi, õpitubasid, online-ekskursioone ning võimalust suhelda oma ala ekspertidega kogu maailmast. Ka Eestis toimuvatest matkadest pannakse kokku videoesitlus, mis jõuab huvilisteni kõikjal maailmas.

Lisainfo:

Aivar Ruukel 5061896

Kaisa Linno 5239239

Peeter Vissak 53709789

Pressiteade, 17.10.2021

23. oktoobril 2021 tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse päeva. Eesti Loodusturismi Ühing ja Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsuvad sel puhul 22.-24. oktoobril matkama ning kogema karget sügisest Eesti põlisloodust. Ühingu liikmed ja sõbrad on selleks puhuks pakkumas palju põnevaid matkasid üle Eest, ELF kutsub samal nädalavahetusel kohalikke kogukondi tutvuma oma kodukandi Natura 2000 kaitsealade loodusega.

 

Põlislooduse päeva matkad saavad alguse juba 22. oktoobri õhtul Preeriakojas Raplamaal indiaani kojas lõkkeõhtuga ning järgmisel hommikul päikesetõusu räätsamatkaga rappa. 23. oktoobril on võimalik minna nautima ürgset loodust kanuuga Soomaale, Lõuna-Eestis Ahja ja Võhandu jõele, Kõrvemaal Soodla jõele. Jalgsimatk viib mööda Jägala kärestike Harjumaal, rattamatk Prangli saarele ja õhtupimedas saab minna jalgsimatkale Astangu koobastesse ja paeklindile Tallinnas. Põnevust lisab jalgsimatk karu jälgedes Ida-Virumaal ning Harjumaal saab kogemusi, kuidas saada karu pildile.

Pühapäeva hommikusse sobib ka imehästi Kõrvemaal päikesetõusu nautimine koos rabajärves suplusega või tutvumine Hiiumaal Kõpu ürgsete metsadega.

22. oktoober 2021

Hõimupäeva laagrilõkked indiaanikülas kl 19:30 Marko Aleksejev – Preeriakoda Raplamaal

23. oktoober 2021

Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal (grupp täis)

Jalgrattamatk Prangli saarel 

Jalgsi metsamatk Hiiumaal (grupp täis)

Jalgsimatk Türjul, Saaremaal

Jalgsimatk Jägala jõe kärestikel Harjumaal

Jalgsi ekskursioon "Karu jälgedes" Sirtsi kaitsealal_TÜHISTATUD, kuna karu läks magama ära.

​​

Räätsamatk rännak Emajõe-Suursoo põlistel soosaartel

Kanuumatk sügisruske Ahja jõgi

Kanuumatk Lemmjõel Soomaa rahvuspargis

Kanuumatk värviküllane Võhandu

Astangu jalgsimatk maa all ja klindi peal Tallinnas

24. oktoober 2021

Räätsamatk Emajõe Suursoos (grupp on täis)

​Jalgsimatk Puhtu-Laelatul (grupp on täis)    

Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal

Räätsamatk Linnuraba looduskaitselal (grupp on täis)

Kuidas kohtuda karudega ja saada nad pildile? Kosel, Harjumaal

Jalgsimatk Hike in Vapramäe Elvas

Räätsamatk Soomaal (grupp on täis) 

Pärispea poolsaare kivide avastusretk (grupp on täis)

Metsamatk Tammikus (grupp on täis)

Jalgsimatk Luitemaal (grupp on täis)    

Räätsamatk Muraka rabas Alutaguse rahvuspargis

Räätsamatk Koitjärve külas ja Koitjärve rabas Kõrvemaal

Jalgsimatk Ontika pangal - Valaste Waterfall, Ida-Virumaal

Kanuumatk Soodla jõel Kõrvemaal

Jalgsimatk Akste looduskaitsealal (grupp on täis)

Pressiteade, 13.oktoober 2020

 

Nädalavahetusel toimub kümneid matku Eesti kaunisse põlisloodusesse

 

Järgmisel nädalal tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse nädalat, millega kogu maailmas teadvustatakse puutumatu looduse kaitsmise olulisust. Eestis korraldatakse loodusturismi ühingu eestvedamisel sel puhul kümneid põnevaid loodusretki radadele, kuhu iga päev ei satu. 

 

Kohalike giidide juhtimisel saab matkata soodes, rabades ja metsades, sõita jõgedel, külastada saari ja tutvuda mererannikuga.  Matkad toimuvad üle Eesti kõigis meie rahvusparkides ning paljudel looduskaitsealadel. 

 

Eesti põlisemateks loodusmaastikeks on sood, mille kujunemine algas kohe pärast jääaja lõppu. Sood ja rabad on koduks meie looduse sümbolliikidele nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. Nemad oskavad eriti lugu pidada privaatsusest, mida soomaastik pakub. 

 

Kel huvi huntide vastu, sel tasuks minna matkale Laukesoosse, kus huntide eluolust räägitakse. Erineva pikkusega rabamatkadele oodatakse huvilisi Raplamaa soodesse Palasil, Jalasel, Linnurabas, Loosalus, Luitemaale, samuti Emajõe-Suursoos, Meenikunnos, Nigulas, Ohepalus,  Soomaa rahvuspargis, Nätsi-Võlla rabas. 

 

Merd ja rannikut saab uurida hülgevaatlusretkel Malusi saarestikus, jalgsimatkal Vormsi  saarel, Osmussaarel, Saaremaal Harilaiul või Odalätsis, Lahemaal Pedassaare poolsaarel ja Juminda poolsaarel.    

 

Eesti käänulised jõed erinevad vägagi sellest, mida võib näha Lääne-Euroopas, kus jõed on kaevatud kanaliteks ja kammitsetud paisudega. Meie jõed voolavad enamuses oma looduslikes sängides ning on elupaigaks paljudele liikidele. Keda tõmbab rohkem vee poole, saab matkata jalgsi Valgejõe ürgorus või avastada jõgesid kanuudel Emajõe-Suursoos, Soomaal ja mitmel pool mujal üle Eesti.

 

Põlismetsadesse viivad retked Lahemaa rahvuspargis, Karula rahvuspargis, Toolse maastikukaitsealal. Põlislooduse nädala lõpetavad matkad Hiiumaa liivikutel ja luidetel ning teemaõhtu “Põnev Põder” Matsalu rahvuspargis. 

 

Kõikidele üritustele on vajalik eelregistreerimine.

Lisainfo:

Aivar Ruukel 5061896

Kaisa Linno 5239239

Peeter Vissak 53709789

16.oktoober

Kersleti - Saxby rannikumatk Vormsil

17. oktoober

Põhjas

Matkad Ubari loodustarkuse keskuses

Matk Toolse maastikukaitsealal

Matk Valgejõe ürgorus

Retk Lahemaa põlisesse metsa

Loodusmatk Rakvere Tammikus

Matk Linnurabas

Matk Palasi rabas

Matk Loosalu rabas

Talgud Juminda poolsaarel Rubiniidus

Matk Jalase rabas

Lõunas

Avastusretk Emajõe Suursohu

Matkad Kablis ja Nigulas

Viie soosaare retk Emajõe-Suursoos

Valgusretk Meenikunno rabas

Kanuumatk Lemmjõel

Saartel

Osmussaare matk

Harilaiu jalgsimatk

18.oktoober

Põhjas

Looduses hakkamasaamise töötuba ja matk Pääsküla rabas

Hülgevaatlusretk Malusi saarestikku

Jalgsimatk Pedassaare poolsaarel

Lahemaa ekskursioon

Sportlik jalgsimatk Kõrvemaal

Matk huntide rabas Laukesoos

Matk Ohepalu rabas

Lõunas

Avastusretk Nätsi-Võlla raba salusaartele

Jalgsimatk Karula rahvuspargis

Avastusretk Meenikunno Raba Tagamaadele

Matk Tolkuse rabas mööda Timmkanali kallast

Matkad Kablis ja Nigulas

Matk Sorkuni rappa Soomaal

Kanuumatk Lemmjõel