Pressiteade, 30. september 2021
Eestis tähistatakse esimest korda põlislooduse nädalat
Loodusturismi ühingu eestvõttel tähistatakse Eestis esimest korda rahvusvahelist põlislooduse nädalat ning seoses sellega toimub oktoobri kolmandal nädalavahetusel kümneid matku ja eriüritusi meie põlislooduse tutvustamiseks.
„Põlisloodus on Eesti loodusturismi jaoks ülioluline väärtus,“ ütles Eesti Loodusturismi Ühingu juhatuse liige Aivar Ruukel. „Suuresti põhineb Eesti kui turismisihtkoha kuvand just meie rikkalikul põlisloodusel. Meil on näidata palju sellist, mis mujal riikides on juba hävinud.“
Ruukeli sõnul vajab põlisloodus tutvustamist mitte ainult väliskülalistele, vaid ka meie oma Eesti inimestele. „On ju nii, et kui midagi hästi tunned, oskad seda ka kaitsta. Oleme harjunud sellega, et meil on palju põlisloodust ning võib-olla ei oska me ise alati seda hinnata ja väärtustada. Sellepärast kutsume inimesi osa saama mitmesugustest põlisloodust tutvustavatest sündmustest ja matkadest.“
Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel sõnas, et Eesti põliseimateks elupaikadeks on sood, mis hakkasid kujunema kohe pärast jääaja lõppu. „Ka ainsad meie päris omad ehk Eestis kujunenud liigid Saaremaa robirohi ja Eesti soojumikas on kujunenud just soodes,“ ütles ta. „Põlisloodusest annavad aimu ka seal elutsevad sümbolliigid nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. Kui mujal maailmas leiab neid liike eeskätt mäestikes, siis meie looduses on nende püsimisel ja levimisel võtmeroll just rabadel, millede saartel asuvad puutumatuimad metsaelupaigad.“
Põlislooduseks saab lugeda veel ka puhtaveelisi järvi, paisudest kammitsemata jõgesid, aga ka pärandniite. "Eesti on pindalalt küll maailma keskmine riik, kuid on seejuures suutnud säilitada kümnete tuhandete ruutkilomeetrite suurused loodusmaastikud rahvusparkides ja kaitsealadel. Meie Soomaa, Lahemaa, Alam-Pedja, Peipsiveere, Läänemaa Suursoo ja Alutaguse on siinse loodushoiu suur edulugu", sõnas Zingel.
Peeter Vissak, kes on samuti Eesti Loodusturismi juhatuse liige, lisas, et põlislooduse kategooriasse liigituvad ka merealad, eeskätt rannikud. „Eestis on mitmed märgilised kõnnumaa objektid või ilmingud seotud eluta loodusega, peamiselt endiste ja praeguste rannajoontega. Siia hulka kuuluvad Balti klint ja Lääne-Eesti klint sisemaast läänesaarte rannikuni. Samuti võime uhked olla Litoriinamere ja Antsülusjärve rannamoodustiste üle, milleks on nii endised rannaastangud kui rannikust kaugemale jäävad liivaluited,“ sõnas ta. „Peame mõistma, et kui pärandkooslused võivad inimtegevuse tagajärjel minna ja tulla, siis hävitades geoloogilise põlislooduse komponendi, kaobki ta jäädavalt.“
Info põlislooduse nädala raames 17.-18. oktoobril kõikjal Eestis toimuvatest üritustest ja matkadest on koondamisel lehele loodusturism.com/polisloodus.
Taust. Rahvusvaheline põlislooduse nädal (International Wilderness Week) leiab aset 19.-23. oktoobril ning kaasa löövad riigid üle maailma. Nädala tippsündmuseks pidi olema suur põlislooduse teemaline konverents, kuid koroonasituatsiooni tõttu on üritused kolinud veebi. Viiepäevane programm pakub rikkalikult arutelusid, esitlusi, õpitubasid, online-ekskursioone ning võimalust suhelda oma ala ekspertidega kogu maailmast. Ka Eestis toimuvatest matkadest pannakse kokku videoesitlus, mis jõuab huvilisteni kõikjal maailmas.
Lisainfo:
Aivar Ruukel 5061896
Kaisa Linno 5239239
Peeter Vissak 53709789
Pressiteade, 17.10.2021
23. oktoobril 2021 tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse päeva. Eesti Loodusturismi Ühing ja Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsuvad sel puhul 22.-24. oktoobril matkama ning kogema karget sügisest Eesti põlisloodust. Ühingu liikmed ja sõbrad on selleks puhuks pakkumas palju põnevaid matkasid üle Eest, ELF kutsub samal nädalavahetusel kohalikke kogukondi tutvuma oma kodukandi Natura 2000 kaitsealade loodusega.
Põlislooduse päeva matkad saavad alguse juba 22. oktoobri õhtul Preeriakojas Raplamaal indiaani kojas lõkkeõhtuga ning järgmisel hommikul päikesetõusu räätsamatkaga rappa. 23. oktoobril on võimalik minna nautima ürgset loodust kanuuga Soomaale, Lõuna-Eestis Ahja ja Võhandu jõele, Kõrvemaal Soodla jõele. Jalgsimatk viib mööda Jägala kärestike Harjumaal, rattamatk Prangli saarele ja õhtupimedas saab minna jalgsimatkale Astangu koobastesse ja paeklindile Tallinnas. Põnevust lisab jalgsimatk karu jälgedes Ida-Virumaal ning Harjumaal saab kogemusi, kuidas saada karu pildile.
Pühapäeva hommikusse sobib ka imehästi Kõrvemaal päikesetõusu nautimine koos rabajärves suplusega või tutvumine Hiiumaal Kõpu ürgsete metsadega.
22. oktoober 2021
Hõimupäeva laagrilõkked indiaanikülas kl 19:30 Marko Aleksejev – Preeriakoda Raplamaal
23. oktoober 2021
Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal (grupp täis)
Jalgsi metsamatk Hiiumaal (grupp täis)
Jalgsimatk Jägala jõe kärestikel Harjumaal
Jalgsi ekskursioon "Karu jälgedes" Sirtsi kaitsealal_TÜHISTATUD, kuna karu läks magama ära.
Räätsamatk rännak Emajõe-Suursoo põlistel soosaartel
Kanuumatk sügisruske Ahja jõgi
Kanuumatk Lemmjõel Soomaa rahvuspargis
Kanuumatk värviküllane Võhandu
Astangu jalgsimatk maa all ja klindi peal Tallinnas
24. oktoober 2021
Räätsamatk Emajõe Suursoos (grupp on täis)
Jalgsimatk Puhtu-Laelatul (grupp on täis)
Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal
Räätsamatk Linnuraba looduskaitselal (grupp on täis)
Kuidas kohtuda karudega ja saada nad pildile? Kosel, Harjumaal
Jalgsimatk Hike in Vapramäe Elvas
Räätsamatk Soomaal (grupp on täis)
Pärispea poolsaare kivide avastusretk (grupp on täis)
Metsamatk Tammikus (grupp on täis)
Jalgsimatk Luitemaal (grupp on täis)
Räätsamatk Muraka rabas Alutaguse rahvuspargis
Räätsamatk Koitjärve külas ja Koitjärve rabas Kõrvemaal
Jalgsimatk Ontika pangal - Valaste Waterfall, Ida-Virumaal
Kanuumatk Soodla jõel Kõrvemaal
Jalgsimatk Akste looduskaitsealal (grupp on täis)
Pressiteade, 13.oktoober 2020
Nädalavahetusel toimub kümneid matku Eesti kaunisse põlisloodusesse
Järgmisel nädalal tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse nädalat, millega kogu maailmas teadvustatakse puutumatu looduse kaitsmise olulisust. Eestis korraldatakse loodusturismi ühingu eestvedamisel sel puhul kümneid põnevaid loodusretki radadele, kuhu iga päev ei satu.
Kohalike giidide juhtimisel saab matkata soodes, rabades ja metsades, sõita jõgedel, külastada saari ja tutvuda mererannikuga. Matkad toimuvad üle Eesti kõigis meie rahvusparkides ning paljudel looduskaitsealadel.
Eesti põlisemateks loodusmaastikeks on sood, mille kujunemine algas kohe pärast jääaja lõppu. Sood ja rabad on koduks meie looduse sümbolliikidele nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. Nemad oskavad eriti lugu pidada privaatsusest, mida soomaastik pakub.
Kel huvi huntide vastu, sel tasuks minna matkale Laukesoosse, kus huntide eluolust räägitakse. Erineva pikkusega rabamatkadele oodatakse huvilisi Raplamaa soodesse Palasil, Jalasel, Linnurabas, Loosalus, Luitemaale, samuti Emajõe-Suursoos, Meenikunnos, Nigulas, Ohepalus, Soomaa rahvuspargis, Nätsi-Võlla rabas.
Merd ja rannikut saab uurida hülgevaatlusretkel Malusi saarestikus, jalgsimatkal Vormsi saarel, Osmussaarel, Saaremaal Harilaiul või Odalätsis, Lahemaal Pedassaare poolsaarel ja Juminda poolsaarel.
Eesti käänulised jõed erinevad vägagi sellest, mida võib näha Lääne-Euroopas, kus jõed on kaevatud kanaliteks ja kammitsetud paisudega. Meie jõed voolavad enamuses oma looduslikes sängides ning on elupaigaks paljudele liikidele. Keda tõmbab rohkem vee poole, saab matkata jalgsi Valgejõe ürgorus või avastada jõgesid kanuudel Emajõe-Suursoos, Soomaal ja mitmel pool mujal üle Eesti.
Põlismetsadesse viivad retked Lahemaa rahvuspargis, Karula rahvuspargis, Toolse maastikukaitsealal. Põlislooduse nädala lõpetavad matkad Hiiumaa liivikutel ja luidetel ning teemaõhtu “Põnev Põder” Matsalu rahvuspargis.
Kõikidele üritustele on vajalik eelregistreerimine.
Lisainfo:
Aivar Ruukel 5061896
Kaisa Linno 5239239
Peeter Vissak 53709789
16.oktoober
Kersleti - Saxby rannikumatk Vormsil
17. oktoober
Põhjas
Matkad Ubari loodustarkuse keskuses
Matk Toolse maastikukaitsealal
Talgud Juminda poolsaarel Rubiniidus
Lõunas
Viie soosaare retk Emajõe-Suursoos
Saartel
18.oktoober
Põhjas
Looduses hakkamasaamise töötuba ja matk Pääsküla rabas
Hülgevaatlusretk Malusi saarestikku
Jalgsimatk Pedassaare poolsaarel
Matk Ohepalu rabas
Lõunas
Avastusretk Nätsi-Võlla raba salusaartele
Jalgsimatk Karula rahvuspargis
Avastusretk Meenikunno Raba Tagamaadele