top of page

Jõulud ja koolivaheaeg Eestis

Nüüd on Eestis taas talv, mida mäletame lapsepõlevst - suured lumehaged, tuisud ja lumetormid, valged jõulud. Kindlasti oleme juba käinud jõuluturgudel ja -laatadel ning häälestanud ennast juba vaikselt pühade nn lainele. Kohe algab lastel koolivaheaeg ning on aeg võtta hetk puhkamiseks sellest pöörasest aastast. 

Puhkuse ajal soovitan kindlasti minna jalutama võlumetsa ning nautida lõket looduses, õhtuhämaruses liikuda laternate või pealampide valguses nagu päkapikud. Lumes sumpamine on ka mõnus kogemus, hinnata maastiku erisusi lumevaiba kuju järgi - kas siin on mustikamätas, langenud puu või hoopiski tukub siin karu?! 

Selleks, et looduses oleks mugav ja soe liikuda, tuletame meelde riietumise - Kuidas valida sobilik riietus Eesti talveks? Matkariiete valimise ABC.  Kuni toimub liikumine, seni looduses külm ei hakka. Külm võib hakata kui seistakse pikalt paigal ning jalad on märjaks saanud. Sellisel juhul tuleb peale matka keha soojaks saada, kindlasti aitab kuum dušš või saun. 

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
IMG_20220101_150411.jpg

Elamuskingitused jõuludeks

On selge, et kõige parem kingitus on koosveedetud aeg. Meie kui matkakorraldajad oleme aga veendnud, et looduses liikudes koosveedetud aeg on veelgi parem kingitus. Allolevalt on välja toodud terve aastajagu ideid, mida ette võtta. Kõik matkakorraldajad pakuvad ka kinkekaarte, mida saad kerge vaevaga jõuluvana kingikotti pista või moodsal viisil edastada.

Talv

Räätsadega võlumetsa

Sellise paksu lumega on räätsad tegelikult üks ainukesi liikumisviise metsamaastikul matkamiseks. Võimalus uurida metsloomade jälgi, vaadelda nende liikumise suundi ning otsida üles nende magamistuba.  Muidugi on vahva minna ka rappa, astuda laudteelt kõrvale ja teha maalilisi postikaardi fotosid. Räätsamatkadele viivad sind  Lõuna-Eestis Matkajuht OÜ, Loodusmatkad | Nature Tours Estonia ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com, Põhja-Eestis Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas Reimann Retked ja Uuejärve Matkapesa, Raplamaal Preeriakoda.

Matkasuuskadega rappa ja niitudele

See talv tundub täpselt olema matkasuuskade matkamise paradiis. 

Paksu ja koheva lumega jalgsi kõndimine on väljakutsuv, tõsine treening. Matkasuusad aga muudavad maastikul liikumise meeldivaks, saab avastada rohkem loodust ning metsloomade elu. Suusamatkadele viivad sind üle Eestimaa Seakayaking Estonia OÜ ja Lõuna-Eestis Loodusturism.ee

Tõukekelkudega matkama

Talvehooajal tuleb kindlasti vähemalt üks kord minna tõukekelgumatkale. Selleks on võrratud võimalused loonud Lõuna-Eestis Matkajuht OÜ ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com, Põhja-Eestis Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas viivad sind matkama Reimann Retked ja Uuejärve Matkapesa.

Lõbusõidud hobureega või kelgukoertega

Kindlasti mõnel meenub kuidas jõulude või vastlapühade ajal sai sõidetud hobureega mööda sahisevat lund. Ka see traditsioon on jõus ning lõbusõidule saab minna Lõuna-Eestis Roy Strideriga. Lisaks hobureega lõbusõitudele pakub unikaalset husky koertega lõbusõitu Emajõe Suursoos Kristina Traks ja Nature Tours Estonia.

Kevad

Kooriklumel matkamine

Kui saabub märtsikuu, siis on võrratu minna varahommikuti kooriklumele matkama, seda siis tõukekelkude või murdmasuuskadega. Kas rappa, metsa või põldudele - piirangud puuduvad ja liikumise kiirus on nauditav. Matkale viivad sind  Lõuna-Eestis Matkajuht OÜ ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com, Põhja-Eestis Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas Uuejärve Matkapesa ning üle Eestimaa Seakayaking Estonia OÜ.

Sulavee kanuu- ja kummiparvematkad

Kui aprillis lumi sulab, siis saab alguse tuntud viies aastaaeg ja seda eelkõige märkimisväärsemalt Soomaal. Sulavesi loob aga rohkelt uusi võimalusi minna avastama üleujutatud alasid. Meie jõed muutuvad kiirevoolulisteks ning kord aastaski saame natuke tunda, mida tähendab rafting. Kanuumatkale viivad sind Lõuna-Eestis Matkajuht OÜNature Tours Estonia ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com ja Seakayaking Estonia OÜ, Põhja-Eestis Linnumäe Loodustalu, Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas Reimann Retked ja Uuejärve Matkapesa, Kesk-Eestis Nelson Matkad ja Matkapesa OÜ, Raplamaal Preeriakoda.

Rändlindude vaatlemine

Südakevad toob tagasi meile rändlinnud. Kõige parem on nendega tutvust teha Lääne-Eestis, kus kogunevad esimesed parved. Seejärel suunduvad linnud edasi  sisemaale pesitsema. Mõned neist aga jäävad saartele ja rannikualadele.

Linnuvaatlusmatkale viivad sind Natourest, Birding Haapsalu, Kaks Hunti OÜ, Pikla Linnumaja ja giid Peeter Vissak.

Jalgsi- ja rattamatkad, räätsa- ja pesitsusrahu

Saabuval varasuvel ootab aga meid ees lumest sulanud jalgsimatka rajad, mida mööda on mõnus kulgeda ka rattaga. Metsad on täis linnulaulu, õitsevaid taimi ja kevadlõhna. 19 aprillist kuni jaanipäevani kestab aga räätsarahu. See on periood, mil laseme rabamaastikul puhata ning naudime õiteilu ainult mööda laudteed liikudes.

Jalgsi loodusvaatlusmatkale viivad sind giid Liina Steinberg, Linnumäe Loodustalu, giid Peeter Vissak, Kaks Hunti OÜ, Natourest OÜ. Sportlikumale jalgsimatkale viivad sind N35Matkaklubi , Elamusretked MTÜ ja Uuejärve Matkapesa. FATratastega maastikule seiklema viivad sind Adventures.ee,  Matkajuht OÜ ja Loodusturism.ee. Rattaga linnatuure ja põnevaid matkamarsruute pakub City Bike.

Suvi

Päikeseloojangu matkad ja suplused järvedes ning laugastes

Kätte on jõudnud südasuvi, võib minna rappa laugastesse suplema, päikeseloojanguid imetlema ning matkata kas või terve öö. Valminud on metsmaasikad ning varsti ka murakad. 

Seega on taas räätsamatkad mõnus ajaviide lisaks jalgsi- ja rattamatkadele.  Madalast veetasemest lähtuvalt on mõnus nüüd SUP-laudadega suurematele jõgedele, järvedele või laugastele kulgema minna. Samas on merevesi juba piisavalt soe, et ette võtta põnev süstamatk mandrilt mõnele saarele või saarestiku vahel.

Kanuu või SUP-laudadega matkale viib Matkjuht, Loodusturism.ee, Nature Tours Estonia, Nelson Matkad, Sooma.com, Uuejärve Matkapesa, Reimann Retked, Preeriakoda. Süstamatkale viivad sind Seakayaking Estonia ja Reimann Rekted.  Lisaks soovitame suvel tutvuda pikemalt ka Eestimaa saartega. Saaremaal teeb põnevaid loodusvaatluse matkasid Hertage Tours ning Prangli saarele viib Prangli Travel aastaringselt kuni meri võimaldab.  Merele purjetama aga viib sind Windrose Cruising

Sügis

Metsasaadused ja saabuv sügis

Ilmselgelt on eestlased korilased. See on kui meditatiivne tegevus - istuda samblal, korjata näiteks mustikaid või pohli ning kuulatada metsahääli. Olla ise endaga ning pisteliselt hõikuda kaaslastele kui nad kaugenenud on. Ja siis muidugi ei saa unustada jõhvikal käiku ehk taas seada sammud rappa. Korilusmatkale viivad sind pea kõik meie matkakorraldajad. Siiski spetsiaalselt jõhvikajahile Nature Tours Estonia, nii jõhvika kui ka seenejahile aga Uuejärve Matkapesa.

Rändlinnud ja linnuvaatlus

Taas on kätte jõndund aeg, mil rändlinnud valmistuvad rändeks. Enne minekut aga harjutatakse parves lendamist ning hommiku koosolekute hõiked võivad olla väga kärarikkad. Matkale viivad sind Natourest, Birding Haapsalu, Kaks Hunti, Pikla Linnumaja ja giid Peeter Vissak

Raagus sügis

Veel on võimalik nautida kanuutamist jõgedel, jalgsimatkadel on vaade metsamaastikul avardunud, veel leidub seeni ja rabas jõhvikaid. On aeg alustada talisuplusega, st jalgsimatkamisel käia rabalaugastes või -järvedes karastumas. Ilusad on ka udused varahommikud, mil saab võrratuid loodusfotosid jäädvustada. See on ka aeg, kus ämblikuvõrgud on kaetud hommikuse kastega ja täis veepiiskasid.  Päikesetõusu ja loodusfoto matkadele on keskendunud Uuejärve Matkapesa, Kaks Hunti OÜ ja loodusgiid Peeter Vissak.

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused ja sündmused

Allolevalt leiad matkade valikud jõuluks ja koolivaheajaks:

Lõuna-Eesti

Põhja-Eesti

Lääne-Eesti 

Kui siit tundub mõni matk põnev, siis ole kena ja registreeri ennast esimesel võimalusel, sest siis teavad matkakorraldajad sinuga arvestada.  Kui aga mõni aeg ei sobi, siis tea, et kõiki neid matkasid saad sa tellida kokkuleppel matkakorraldajaga ka oma seltskonnale sobival ajal. Küsimuste korral helista matkakorraldajale.

Räätsamatk rabas loodusturism.com.jpg
bottom of page