top of page

Puhkus Eestis

Koos jaanipäevaga saabus suvi ja mõnusad lõunamaa temperatuurid. Puhkus Eestis võib võrduda soojamaa reisiga - päike, rannad, mitmekülgsed aktiivsed tegevused ja põnevad sündmused. Kindlasti on paljudel väljakujunenud traditsioonilised tegevused, mida suve jooksul tuleb Eestis teha. Näiteks külastada väikesaari, käia veematkal, korjata metsmaasikaid, proovida ära telkimine ja puhata maal. 

Samas aga kutsub saabunud kuumus ettevaatlikkusele ja kõrgendatud tähelepanu tuleohtlikkusele ning ülekuumenemisele. 

Enne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõttedkuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses. Tea, et riigimetsas on telkimine ja lõkke tegemine lubatud selleks ette nähtud kohtades. Täpsema ülevaate leiab siit - Kuhu minna? | Loodusega koos | RMK. Mõnusat suve nautimist Eestimaa looduses.

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

Forest Sunrise_Sven Zacek.jpg
Leetse beach_Krista Riener-Kose.jpg

Ranniku matkarada

Läänemere kallastel kulgev Ranniku matkarada on osa Euroopa kaugmatkarajast E9, mis saab alguse St. Vincenti neemelt Portugalis ja lõpeb Tallinnas. E9 kulgeb Atlandi ookeani, La Manche’i väina, Põhjamere ja Läänemere kallastel ning läbib oma teekonnal kümme riiki: Portugal, Hispaania, Prantsusmaa, Belgia, Holland, Saksamaa, Poola, Leedu, Läti ja Eesti. Ranniku matkaraja nime kandev osa kulgeb tervenisti Läänemere rannikul. See algab Leedu-Venemaa piirilt Nida külas, kulgeb läbi Läti ning lõpeb Tallinna sadamas.    

Nimi Leedus: Jūrų takas
Nimi Lätis: Jūrtaka
Nimi Eestis: Ranniku matkarada

Pikkus: 1419 km , 70–72 päeva 

 • Leedus – 216 km, 10-12 päeva

 • Lätis – 581 km, 30 päeva

 • Eestis – 622 km, 30 päeva

Matkarada on jagatud umbes 20-kilomeetristeks ühe- või kahepäevasteks lõikudeks koos soovitustega majutuse ja transpordi kohta.

Teekate: mustkattega ehk asfaltteed, kruusateed, pinnaseteed, metsarajad, kõnniteed, laudteed, liiva-, klibu- ja kivirannad, rannaniidud. Täpsemalt vaata siit.

Kõrgeimad punktid: Kura säär Leedus (rajale jäävas lõigus kuni 67 m ü.m.p), Rannamõisa pank Eestis (35 m ü.m.p), Pakri tuletorn koos Pakri pangaga (vaateplatvorm on u 70 m ü.m.p).

Olulisemad vaatamisväärsused: 
Leedus: Kura sääre rahvuspark, Nemunase jõe delta ja Rusnė saar, Mereäärne regionaalpark, Nida ja Palanga kuurordid, Klaipėda vanalinn, Meremuuseum.

Lätis: Pape looduspark, Jūrkalne järsud kalda, Slītere rahvuspark ja Liivi rand, Engure looduspark, Kemeri rahvuspark, sadamalinnad Liepaja ja Ventspils, Jurmala kuurort, Riia vanalinn.

Eestis: Matsalu rahvuspark, kuurortlinnad Pärnu ja Haapsalu, Lääne-Eesti saared – Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi, Muhu, Osmussaar.

Matkates Eestis saad valida endale sobivad matkamarsruudid siit - 

Ülekuumenemine 

Mõnusa suveilma korral tuleb aga ennast hoida ülekuumenemise eest.

Ülekuumenemise tunnused:

 • Kehatemperatuur on 40 kraadi või kõrgem.

 • Tekib peavalu.

 • Nahk muutub kuumaks, punetab.

 • Tekib nõrkus, kohin kõrvus.

 • Kiireneb pulss ja hingamine.

 • Vedeliku puudusest tekib iiveldus ja oksendamine, mis omakorda suurendavad vedeliku ja soolade kadu. Olukorra süvenedes võib tekkida inimeses segadus, segane kõne ja isegi krambihood.

Esmaabi:

 • Vii kannatanu jahedasse ja hästi tuulutatud kohta.

 • Riieta kannatanu lahti.

 • Helista 112.

 • Jahuta kiiresti pead, kaela, kaenlaaluseid ja kubemepiirkonda külma mähisega. Vajadusel vaheta mähiseid.

 • Jahuta kogu keha õhu liikumisega.

 • Teadvusel haigele anna juua jahedat või külma vett, eelistatult mineraalvett ja palju.

 • Jälgi kannatanu teadvust.

 • Teadvuseta ja/või oksendav inimene pane stabiilsesse külili asendisse.

 • Jälgi kannatanu hingamist.

Kuumarabanduse ennetus

Kanna lohvakaid, kergeid riideid. Kui kanda liiga palju või hästi liibuvaid riideid, ei saa keha õigesti maha jahtuda. Loe edasi siit - Lääne-Tallinna Keskhaigla: Väldi ohtlikku ülekuumenemist lihtsate nippide abil

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused

Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit:

Elektrirattaga matkale!

Matkajuht OÜ on Eesti maastikele maastikele toonud uut liiki matkavahendid - elektrimootoriga rasvarattad (elektrifätid). Neil kiiretel, mugavatel ja pehmetel ratastel on nüüd palju põnevam ja ohutum liikuda eelkõige järskudel ja vajuvatel pinnastel. Mootoril on küllaldaselt võimsust, rehvidel haakuvust, et liikuda rannaliival, poris, pehmel kamaral või killustikul. Nüüd viivad matkarajad sinna, kuhu varem ligi ei pääsenud. Elektri abil saab läbida 2 korda pikemaid vahemaid kui tavarattaga ning sellega sõitmine on jõukohane kõigile. Nüüd saab matkale kutsuda ka mitte väga sportlikke kaaslasi, sest elektri abi ühtlustab koos sõitvate inimeste võimeid ja keegi ei jää maha.

Meie premium kvaliteediklassiga elektrirattaga (pedal assisted e-fatbike) maastikul matkamine on eksklusiivne, terav ja meeldejääv elamus. Korraldame matka aastaringselt (ka talvel) väikeses grupis ja personaalse matkajuhiga teie pere, töökaaslaste või sõprade jaoks. E-rattaga sõitmine on teie varasema rattasõidukogemusega võrreldes täiesti erinev elamus. Tulge proovima! Lugege täiendavat infot: https://matkajuht.ee/elektriratta-matkad/

 

Elektrifäti taustast. Abimootoriga “rasvarattad” (e-fat bike’id, elektrifätid) on laiade, 4 tolliste rehvidega jalgrattad kõikjal liikumiseks: lumes, poris, vesistel rohumaadel, veerevatel kividel, tõusudel ja langustel. Nende eeliseks tavalise ratta ees on rehvide lai kandepind (ei vaju läbi) ja elektriline abimootor, mis vähendab väntaja energiakulu ja aitab pehmetest kohtadest üle ja tõusudest üles. ´Vastused levinumatele küsimustele Kas ratas sõidab ka nii, et väntama üldse ei pea? Ei, sõitja peab väntama, kuid saab valida 5 abitaseme vahel: off-eco-tour-emtb-turbo. Neist kõige kergem on “turbo” valik. Kas olemas on rattad eri kasvu sõitjatele? Jah, sõitjatele pakume raame suurusega 17-21 tolli Kus te matkasid teete? Meil on üle Eesti pakkuda väga erinevaid matkaradasid ja maastikke. Küsige tellimisel ja me soovitame teie sõidukogemusele vastavat Plaanilised matkad elektrifättidel: https://fb.me/e/1WVvur8Gj

288359183_428796712432233_2657143265119109959_n (1).jpg
bottom of page