top of page
polisloodus.jpg

Pressiteade, 12.10.22

 

Loodusturismi ühingu eestvõttel tähistatakse Eestis teist korda rahvusvahelist põlislooduse nädalat ning seoses sellega toimuvad üle Eesti erinevaid matku ja eriüritusi meie põlislooduse tutvustamiseks.

„Põlisloodus on Eesti loodusturismi jaoks ülioluline väärtus,“ ütles Eesti Loodusturismi Ühingu juhatuse liige Aivar Ruukel. „Suuresti põhineb Eesti kui turismisihtkoha kuvand just meie rikkalikul põlisloodusel. Meil on näidata palju sellist, mis mujal riikides on juba hävinud.“

Ruukeli sõnul vajab põlisloodus tutvustamist mitte ainult väliskülalistele, vaid ka meie oma Eesti inimestele. „On ju nii, et kui midagi hästi tunned, oskad seda ka kaitsta. Oleme harjunud sellega, et meil on palju põlisloodust ning võib-olla ei oska me ise alati seda hinnata ja väärtustada. Sellepärast kutsume inimesi osa saama mitmesugustest põlisloodust tutvustavatest sündmustest ja matkadest.“

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel sõnas, et Eesti põliseimateks elupaikadeks on sood, mis hakkasid kujunema kohe pärast jääaja lõppu. „Ka ainsad meie päris omad ehk Eestis kujunenud liigid Saaremaa robirohi ja Eesti soojumikas on kujunenud just soodes,“ ütles ta. „Põlisloodusest annavad aimu ka seal elutsevad sümbolliigid nagu hundid, ilvesed, karud ja kotkad. Kui mujal maailmas leiab neid liike eeskätt mäestikes, siis meie looduses on nende püsimisel ja levimisel võtmeroll just rabadel, millede saartel asuvad puutumatuimad metsaelupaigad.“

Põlislooduseks saab lugeda veel ka puhtaveelisi järvi, paisudest kammitsemata jõgesid, aga ka pärandniite. "Eesti on pindalalt küll maailma keskmine riik, kuid on seejuures suutnud säilitada kümnete tuhandete ruutkilomeetrite suurused loodusmaastikud rahvusparkides ja kaitsealadel. Meie Soomaa, Lahemaa, Alam-Pedja, Peipsiveere, Läänemaa Suursoo ja Alutaguse on siinse loodushoiu suur edulugu", sõnas Zingel.

 

Peeter Vissak, kes on samuti Eesti Loodusturismi juhatuse liige, lisas, et põlislooduse kategooriasse liigituvad ka merealad, eeskätt rannikud. „Eestis on mitmed märgilised kõnnumaa objektid või ilmingud seotud eluta loodusega, peamiselt endiste ja praeguste rannajoontega. Siia hulka kuuluvad Balti klint ja Lääne-Eesti klint sisemaast läänesaarte rannikuni. Samuti võime uhked olla Litoriinamere ja Antsülusjärve rannamoodustiste üle, milleks on nii endised rannaastangud kui rannikust kaugemale jäävad liivaluited,“ sõnas ta. „Peame mõistma, et kui pärandkooslused võivad inimtegevuse tagajärjel minna ja tulla, siis hävitades geoloogilise põlislooduse komponendi, kaobki ta jäädavalt.“


Alates 15. oktoobrist kuni 23. oktoobrini kutsume matkahuvilis väärtustama põlisloodust, matkama mööda päris metsa, mööda loomaradu ja avastama uusi kohti. Liikmete poolt on välja pakkuda ka erinevaid ja põnevaid matkasid, kuhu saab veel liituda, nagu näiteks:​

Registreerimine on oluline, et matkakorraldajad teaksid Teiega arvestada. 

Küsimuste korral helista projektijuhile Marilinile 5105441 või kirjuta info@loodusturism.com


 

Aastal 2021 korraldasime allolevaid matkasid:

Hõimupäeva laagrilõkked indiaanikülas kl 19:30 Marko Aleksejev – Preeriakoda Raplamaal

Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal (grupp täis)

Jalgrattamatk Prangli saarel 

Jalgsi metsamatk Hiiumaal (grupp täis)

Jalgsimatk Türjul, Saaremaal

Jalgsimatk Jägala jõe kärestikel Harjumaal

Jalgsi ekskursioon "Karu jälgedes" Sirtsi kaitsealal_TÜHISTATUD, kuna karu läks magama ära.

Räätsamatk rännak Emajõe-Suursoo põlistel soosaartel

Kanuumatk sügisruske Ahja jõgi

Kanuumatk Lemmjõel Soomaa rahvuspargis

Kanuumatk värviküllane Võhandu

Astangu jalgsimatk maa all ja klindi peal Tallinnas

Räätsamatk Emajõe Suursoos (grupp on täis)

​Jalgsimatk Puhtu-Laelatul (grupp on täis)    

Tervisehommik päikesetõusul koos rabajärve suplusega Kõrvemaal

Räätsamatk Linnuraba looduskaitselal (grupp on täis)

Kuidas kohtuda karudega ja saada nad pildile? Kosel, Harjumaal

Jalgsimatk Hike in Vapramäe Elvas

Räätsamatk Soomaal (grupp on täis) 

Pärispea poolsaare kivide avastusretk (grupp on täis)

Metsamatk Tammikus (grupp on täis)

Jalgsimatk Luitemaal (grupp on täis)    

Räätsamatk Muraka rabas Alutaguse rahvuspargis

Räätsamatk Koitjärve külas ja Koitjärve rabas Kõrvemaal

Jalgsimatk Ontika pangal - Valaste Waterfall, Ida-Virumaal

Kanuumatk Soodla jõel Kõrvemaal

Jalgsimatk Akste looduskaitsealal (grupp on täis)

bottom of page