top of page

Looduskaitsekuu tähistamine

2024. aasta looduskaitsekuu teema on "Toome looduse tagasi", mida arvab selle kohta Hanno Zingel, kliimaministeeriumi elurikkuse kaitse osakonna looduskaitse nõunik.

Tähtpäevad, millele pööratakse looduskaitsekuu jooksul tähelepanu:

Kõige kauem on meie looduses elanud liigid, kes saabusid siia kohe jää taandumise järel enam kui 10 000 aastat tagasi, näiteks valgejänes või rabakonn. Hilisematest tulijatest on üheks tähelepanuväärsemaks liigiks šaakal.

Võõrliigid on tulnud meie loodusesse inimese tahtlikul või tahtmatul kaasabil. Võõrliigid mõjutavad meie loodust, nende levikuga kaasnevad mitmed ohud ja mured. Kõneleme looduskaitsekuul, missugused võimalused on meil igaühel võõrliikide leviku takistamiseks.

Kui soovid liituda looduskaitsekuu tegevuste raames meiega ja pakud oma poolt teemakohaseid matkateenuseid, siis võta ühendust info@loodusturism.com või helista telefonil 5105 441. Täiendavat infot leiab ka  Keskkonnaameti kodulehelt.  Looduskaitse ajaloo ja teemasõnumitega saab tutvuda siin - Looduskaitsekuu ajalugu

Looduskaitsekuul kutsume matkale:

Meie ühingu liikmed panustavad loodushoidu läbi looduse väärtustamise, jättes endast võimaliku väikse jalajälje ning hoolides loodusest. Meie jaoks on tavapärane prügi korjamine, märkamine ja hoolimine. Igal jalutuskäigul jagame teadmisi ja metsatarkusi.

Kutsume üles looduse sõpru ja matkahuvilisi teadlikele valikutele, kellega koos te matkale lähete ja mis on selle tegevuse panus läbi Teie osaluse?! Kas see on talgumatk, kas see on kohaliku giididega kogukonnamatk, kas loodusvaatlusmatk vmt!

 

Emadepäevaks soovitame:

Kes sellel nädalavahetusel loodusesse ei jõua, saavad valikuid teha veel allolevatest matkadest :

või Astangu maa-alune maailm ja Mäeküla pank

 

Visit Lahemaa toimub LAHEMAA PIKNIKUPÄEV, kus toimuvad palju põnevat:

 

Linnuvaatluseks saad ideid www.linnuriik.ee lehelt, linnurännete kohta. Linnulaulu määramisel on abiks https://loodusheli.ee/

 

Mõnusat teadlikult looduses liikumist.

PS! Tea, et kui mõni matk väga meeldib aga kuupäev ei sobi, siis saad eraldi matkajuhiga kokku leppida sobiva aja. 

Varem toimunud matkad, mida saab tellida oma grupile endale sobival ajal:

Süstamatk Võhandu jõel    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Võrumaa-Põlvamaa    11:00-14:00; Kogunemise täpne koht saadetakse ainult eelregistreerunud ja osaluse tasunud liitujatele    
SUP-seiklus Kalli järvel Emajõe-Suursoos    Nature Tours Estonia, info@naturetoursestonia.com, tel 5188860 (Kristina)    Peipsiveere LKA    Kohtumispaik Palgi talu, Ahunapalu küla, Kastre vald, Tartumaa, 58°18'46''N 27°17'8''E    SUP-seiklusel liigume Emajõe-Suursoo vetelabürindis ning külastame Kalli järve, mis asub keset ligipääsmatut sood. Emajõe-Suursoo on tänapäeval Eesti metsikuimaid ja inimtühjemaid paiku, kuid see pole alati olnud nii. Retkel saame teada, kuidas inimesed varem soos elamisega hakkama said ja kes elavad siin nüüd. Küllap kohtume ka siinsete tiivuliste ja neljajalgsete elanikega. Retk kestab 3 h, jõukohane lastele al 10 eluaastast. Kohti 9. 

Öö karuvaatluse varjes ja matk elupaikades   Natourest OÜ; Sirtsi kaitseala, 12:00 Tudu    Kutsume looduskaitsekuul vaatama aasta looma pruunkaru ja tutvuma tema eluga Sirtsi soo ümbruse metsadesse. Sirsti kaitseala asub Alutaguse läänepiiril ja just siin ongi meie karupopulatsiooni tuumikala. Koos kogenud loodusgiidiga külastame Sirtsi soo lähistel asuvaid maha jäetud pätsude talvepesi, kraabitud puid ning otsime muid karude ja teiste metsloomade tegutsemisjälgi. Pärast põhjalikku mesikäppade tegemistega tutvumist lähme ööseks Alutaguse karuvarjesse, kust on väga hea võimalus näha ka metsakuningat ennast.
Looduskaitsekuu kanuumatk Soodla jõel Harjumaal    VisitKorvemaa Uuejärve Matkapesa OÜ, info@visitkorvemaa.ee 5105441. Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala      kl 13.00 - 15.00,  Looduskaitsekuu raames korraldatav ja piiratud ajal kanuutatav Soodlja jõgi kutsub matkama. Matka distants 6km (2h) sobib ka lastega (alates vanusest 4ndast eluaastast) matkamiseks. Täpsemad juhised saadetakse registreerunud osalejatele epostile. 

Ettetellimisel     Rabamatk ja ööbimine metsikul rabasaarel Emajõe-Suursoos    Nature Tours Estonia, info@naturetoursestonia.com, tel 5188860 (Kristina)    Peipsiveere LKA    Kohtumispaik Palgi talu, Ahunapalu küla, Kastre vald, Tartumaa, 58°18'46''N 27°17'8''E    Jalgsirännak viib meid Peipsiveere LKA (Emajõe-Suursoo) kaunitele soosaartele ja ööbima eraldatud rabasaarele keset metsikut loodust. Emajõe-Suursoo on tänapäeval metsikumaid ja inimtühjemaid paiku Eestis.  Mitte alati pole see aga nii olnud. Kuidas elati siin varem ja kes elavad siin nüüd, sellest kuuleme retkel. Näeme väga paljude siinsete asukate tegevusjälgi ja võibolla neid endidki. Emajõe-Suursoo on väga liigirikas ning seda paika armastavad eriti privaatsusest lugu pidavad liigid. Retke juhib kohalik matkajuht Kristina Traks. Retk on ööbimisega, riietuda vastavalt. Toitlustus ja rippvoodite rent hinna sees, kaasa võtta magamisvarustus. Osavõtjate arv 1-7. Ettevõtmine toimub ainult ettetellimisel. 

Matkapurjetamine - see on imelihtne!    Windrose Cruising OÜ, Tallinna Lennusadam    17:30-19:30, Lennusadam Kai B3    Tiir Tallinna lahel purjede all, koos loenguga loodushoidlikust reisimisest tuule jõul. Räägime laeva valikust, hooldusest, sõitma õppimisest, seiklustest, mida matkapurjekaga ette võtta saab, Euroopa vähetuntud looduspärlist - Soome saarestikust. Soojalt riidesse, talvejoped ja -püksid. Merel on ilus, aga jahe. Võib tuua oma snäkid ja joogid, laeval on olemas nõud. 

Reedeõhtune piibrimatk Soomaal    Viis aastaaega OÜ    Soomaa rahvuspark        Kell 20.00 Soomaa Puhkeküla Riisal , lõpeb kl 22

Laupäevane kanuu- ja rabamatk Soomaal    Soomaa.com / Viis aastaaega OÜ    Soomaa rahvuspark        Kell 11.00 Kuusekäära sillal, lõpeb kl 15.00

Loodusmatk Luunja Laukasoos "Karu on liikvele läinud"    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Pähklisaare MKA    11:00-14:00; Kogunemise täpne koht saadetakse ainult eelregistreerunud ja osaluse tasunud liitujatele    Matk loodusgiidiga Tartumaa Laukasoos. Astume freesturba tootmisala uudistama, teeme tiiru laugasjärvede vahel ja külastame Pähklisaart, millel kasvab ligi 100-aasta vanune haavik. Sealne ürgse ilmega loodus on elupaigaks metsisele, kelle "sigaretikonid" on lume alt välja sulanud. Leida võib karu jälgi ja küüvits õitseb siis.

Sauga jõe puhastustalgutel    Fishing Village - Kaluriküla & MTÜ Lahemaa Looduskool   lahemaalooduskool@gmail.com    Fishing Village - Kaluriküla, Uus-Sauga    Kell 9.00 Tallinn, täpne koht teatatakse eelregistreerunuile meili teel, tagasi orienteeruvalt kella 19-ks    Koostöö Fishing Village-Kalurikülaga. Eestis uue jõepuhastustehnoloogiaga talgud. Kaluriküla poolt on töövahendid ja tehnoloogia tutvustus. Lahemaa Looduskooli poolt osalejad. Tegusteda saab nii paatidest kui kaldal.  

Varakevadised lilled ja linnud Virtsu kandis    Peeter Vissak, fotovissak@gmail.com, 53709789    Puhtu-Laelatu kaitseala    11:00 - 17:00, kogunemine Virtsu Alexela tanklas    Jalutame Puhtu metsas ja rannas, Laelatu puisniidul ja lähiümbruses

Kanuusõit Emajõe-Suursoos    Nature Tours Estonia, info@naturetoursestonia.com, tel 5188860 (Kristina)    Peipsiveere LKA    12.00-16.00, kohtumispaik Palgi talu, Ahunapalu küla, Kastre vald, Tartumaa, 58°18'46''N 27°17'8''E    Kanuumatk Emajõe-Suursoo vetelabürindis kohtades, kus keegi naljalt ei käi. Emajõe-Suursoo on tänapäeval Eesti metsikuimaid ja inimtühjemaid paiku, kuid see pole alati olnud nii. Retkel saame teada, kuidas inimesed varem soos elamisega hakkama said ja kes elavad siin nüüd. Küllap kohtume ka siinsete tiivuliste ja neljajalgsete elanikega. Retk kestab 4 h, jõukohane lastele al 10 eluaastast. Kohti 17. 

Avastusretk Ikeperä laugastele    Matkajuht OÜ; +372 56678113; info@matkajuht.ee    Turbatööstuse kaitseala, Ikeperä raba, Valgamaa    11:00-15:00, Taagepera, Valgamaa, täpne kogunemispaik saadetakse registreerunutele    Matkajuht: Levo Tohva; giiditud räätsamatk vähekäidavale kuid erilisele soole Taagepera pärandmaastiku keskel. Turbakaevanduse külastus

Nomaadide lahing jahimaadele - Indiaaniküla matkaraja väljakutse    Preeriakoda OÜ 5216105 indiaanikojad@gmail.com    Preeriakoda indiaaniküla, Varbola    18:00-22:00 Asukoha jm detailid saadetakse osalejatele    Põnev metsaoskuste (bushcraft) testimine võistluslikus vormis indiaaniküla 1,5km pikkusel metsamatkarajal. Registreerunutest moodustame kohapeal võistkonnad. Võitjavõistkonnale metsikud võidukarikad. Kuni 24 osalejat.
Päikeseloojangu kanuumatk Emajõe-Suursoos Nature Tours Estonia, info@naturetoursestonia.com, tel 5188860 (Kristina) Peipsiveere LKA Tartumaa 18.00-22.00, kohtumispaik Palgi talu, Ahunapalu küla, Kastre vald, Tartumaa, 58°18'46''N 27°17'8''E    Õhtune kanuumatk Emajõe-Suursoo vetelabürindis on kui meditatsioon looduses. Siin ei ole mitte midagi - ei teid, tehismüra, teisi inimesi, matkaradu, suunaviitu, levi. Aga samas on siin kõik, et laadida oma patareisid ja kosutada hinge. Naudime päikeseloojangut, räägime soolugusid ja tutvume siinsete asukate eluoluga. Retk sisaldab ka maaleminekupausi ja kerget snäkke. Retk kestab 4 h, jõukohane lastele al 10 eluaastast. Kohti 17. 
Värbkaku vaatlusmatk Karula Rahvuspargis    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    18:00-22:00; Kogunemise täpne koht saadetakse ainult eelregistreerunud ja osaluse tasunud liitujatele    Lähme vaatame Euroopa kõige väiksemat kakku, kes väga inimest ei karda - tuleb julgelt ligi või lendab ründavalt üle pea. Vaatlusmatkal räägime temast tundide kaupa lugusid ja kogemusi, kuidas teda looduses märgata.
Loodusmatk Luunja Laukasoos "Karu on liikvele läinud"    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Pähklisaare MKA    11:00-14:00; Kogunemise täpne koht saadetakse ainult eelregistreerunud ja osaluse tasunud liitujatele    Matk loodusgiidiga Tartumaa Laukasoos. Astume freesturba tootmisala uudistama, teeme tiiru laugasjärvede vahel ja külastame Pähklisaart, millel kasvab ligi 100-aasta vanune haavik. Sealne ürgse ilmega loodus on elupaigaks metsisele, kelle "sigaretikonid" on lume alt välja sulanud. Leida võib karu jälgi ja küüvits õitseb siis.
Linnud ja kevadlilled Virtsu ümbruses    Peeter Vissak, fotovissak@gmail.com, 53709789    Puhtu-Laelatu kaitseala    11:00 - 17:00, kogunemine Virtsu Alexela tanklas    Jalutame Puhtu metsas ja rannas, Laelatu puisniidul ja lähiümbruses
Perematk Pühajärvel    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Otepää Looduspark    11:00-14:00; Kogunemine Pühajärve rannaparklas    Perematk. Liigume rahulikus tempos, tajume Pühajärve kevadist loodust, vaatleme kevadisi õitsejaid ja kuulame laulikuid. Teadmisi loodusest anname edasi ka mitme mängulise ülesandega.
Surnumere Siniste Laguunide Avastusretk    Matkajuht OÜ; +372 56678113; info@matkajuht.ee    Põlevkivitööstuse kaitseala    11:00-16:00; Auvere, Ida-Virumaa; täpne kogunemispaik saadetakse registreerunutele    Matkajuht: Levo Tohva; giiditud jalgsimatk-vaatlus ning fotoretk kõige töötuslikumalt tööstusmaastikult - kõige looduslikumale loodusmaastikule; 5 tundi ja 13 km; grupi max. 16 osalejat; toit kaasa
Kaitsealade päeval ja looduskaitse kuul Puhta vee teemapargi ratastoolirajal    Puhta vee teemapark    Puhta vee teemapark, Metsamõisa talu    kell 11-14:  "Tähistame 21. mai 2022 kell 11- 14 rahvusvahelist Kaitsealade päeva ja looduskaitse kuud Puhta vee teemapargi ratastoolirajal, kus paikneb Metsapark. (foto manuses). Oodatud on kõik ratastooli ja abivahendiga liikujad koos saatjatega. Eraldi on oodatud Ukraina sõjapõgenikud koos lastega peredega. Keedame lõkkel teed ja viime läbi loodusretki. Osalemine on tasuta. Vajalik ette registreerumine info@metsamoisa.ee e posti aadressil. 
Looduskaitsekuu retk Norra-Oostriku allikatel    www.matkapesa.ee , 58145848, info@matkapesa.ee     Järvamaa Järva vald Norra küla Endla looduskaitseala    11:00-14:30, täpsem info registreerimisel    "Metsas, allikatel, järve ääres, soo servas niidul- seal on aastatuhandete jooksul kujunenud meie loodushoidlik kultuur. Tule lase ürgsel loodusel ennast inspireerida. Looduskaitsekuu raames korraldab Matkapesa imelise matka Norra-Oostriku allikatealal. Matkal annab retkejuht ülevaate imelisest allikatealast, sealsetest taimedest, loomadest ja räägime allikavee omadustest. Iga allikaga on kaasas oma lugu. Retke lõpus lõke, taimetee. Maagilist retke viib läbi Arnika Tegelmann. Vajalik eelnev kirjapanek e-posti teel info@matkapesa.ee"
Tunnetusretk Pühajärve liikumisradadel    Loodusturism OÜ; 5272701, imre@loodusturism.ee    Otepää Looduspark Kogunemine Pühajärve rannaparklas    Läbi retke uurime kõige olulisemat inimest oma elus - ennast ja kevadist loodust kogu oma intensiivsuses. Sellel juhitud jalutuskäigul töötame ennekõike iseendaga, avardame oma tunnetust ja astume loodusega sügavamasse kontakti.
Kopravaatlusmatk süstadega Jägala jõel    Reimann Retked OÜ https://retked.ee/matkad/kopravaatlus/    Jägal jõgi    19.00 Soodla 23.10 Tammiku     Kuna kõik kopra looduslikud vaenlased on maal, on koprad vees väga julged ja mõnikord isegi uudishimulikud. Retkel kuuleb kopra hoiatavaid sabaplakse ning mida pimedamaks läheb, seda aktiivsemaks koprad muutuvad. Võib ette tulla ka ägedaid hetki kui kobras süsta kõrval veepinnale tõuseb. Kui lähedalt kobrast näeme, sõltub sellest kui kannatlikud ja vaiksed retkelised on.

bottom of page