top of page

Maikuus on metsaelanikel pesitsemise aeg

Kätte on jõudnud aeg, mil metsaelanikele sünnib järelkasv. Maikuus sünnivad põtradel vasikad, karud liiguvad ringi poegadega, metssigadel on põrsad ja lindudel on käimas pesitsushooaeg. Soovitav on mitte ligineda linnule, kes on silmnähtavalt erutunud (häälitseb ja käitub ärevalt, teeskleb vigast jms). Kui aga leiad linnupesa, tuleks uudishimu maha suruda ning ettevaatlikult lahkuda lindude pesitsusterritooriumilt. Mõnedel poegadel on kombeks enneaegselt pesast lahkuda, kui keegi neid häirib, seetõttu võivad nad aga kiskjatele kergeks suupisteks saada.

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

kitsepere-048.jpg
kitsepere-048.jpg

Juhised käitumiseks

10 nõuannet, mida teha kui metslooma ja tema poegadega kokku peaksid sattuma:

1. Kui juhtud kokku metslooma poegadega, tagane selles suunas, kust tulid. Väldi sattumist ema ja poegade vahele.

2. Kui liigud metsas koeraga, ära lase tal rihmata joosta. Koer võib häirida metslooma ja kahjustada nende poegi ja seeläbi ka ise ohvriks sattuda.

3. Väldi seismist kitsastes kohtades, jäta endale alati taganemistee ning enda ja metslooma vahele mõni objekt, mille taha vajadusel varjuda.

4. Ära kunagi meelita söödaga metslooma enda lähedusse. Kui metsloom harjub inimese käest toitu saama, kaob neil inimpelgus ning nad tulevad järjest tihedamini majade juurde toitu otsima.

5. Osal metsloomadest on oma kindel territoorium, kuhu võõras siseneda ei tohi. Nt põtradel poegimisajal või tetredel pulmamängu ajal. Austa seda territooriumi ja püüa sinna mitte siseneda.

6. Terve metsloom ega ka tema järglased ei vaja inimeste sekkumist ning nad tuleb rahule jätta. Neid ei tohi katsuda ega muidu häirida (silitada, sülle võtta või selfisid tegema hakata).

7. Metsloomaga kohtumisel tuleks mõelda ka sellele, et nendel võib sageli olla parasiite (kirbud, puugid, täid), ka lindudel. Levib ka linnugripp. Kui oled paljaste kätega lindu/looma puudutanud, tuleb käed kindlasti ära pesta ning võimalusel desinfitseerida.

8. Vigastatud metslooma või linnu leidmisel ei tohiks teda häirida. Sel juhul tuleks helistada ühtsele riigiinfo telefonile (1247) ja kirjeldada olukorda.

9. Ära lähene metsloomale või tema poegadele, kui oled ise vigastatud, haige või sinu liikumine on häiritud. Ohu korral on raskendatud taganemisvõimalused. Lisaks võid sa haigusebakteri loomale edasi kanda.

10. Looduse loomulikku eluringi tuleks sekkuda nii vähe kui võimalik. Metsloomade ja lindude loodusest eemaldamine ja kodus pidamine on seadusega keelatud.

Allikas: Eesti Jahimeeste Selts

Veel põnevat avastamist iseseisvalt looduses

1.  Linnuhääled. Põnev on minna varahommikul metsa ja kuulatada. Nii palju on hääli. Peamiselt kostuvad meile kõrvu linnuhääled aga samas võib kuulda ka põdra sokkude pulma hõikeid. Kui aga vajad linnu häälte tuvastamiseks abi, siis soovitame kasutada BirdNerd - Bird Song Identification App

2. Kevadseened, nendest mürkel ja kurrel on söödavad ja maitsvad. Tutvu virtuaalse kevadseene näitusega siin. 

3. Kas teadsid, et lisaks kevadseentele leidub metsas veel väekat toitu. Tutvu nendega siin - Toit otse kevadisest loodusest – nopi ja söö! (puhkaeestis.ee)

4. Konnad teel kampaania. Ka sina saad panustada olles vabatahltik või vaatleja. Loe täpsemalt infot siin - Avaleht | Konnad teel(t) (elfond.ee)

277776270_956694351698439_5911477120711472535_n.jpg
bottom of page