top of page

Põlislooduse nädal ja viimased linnuvaatlused

Sellel nädalal tähistame ühingu liikmetega rahvusvahelist põlislooduse päeva terve nädal. Keskendume põlisloodusele ja korraldame matkasid lähtuvalt sellest vaatenurgast. Põlisloodust leiad rabadest ja rabasaartelt; põlismetsadest Natura2000 aladelt ja rahvusparkidest.

Kas sa teadsid, et Alpi põdrasamblikku leidub tänu oma aeglase kasvu ja levimisviisi tõttu kõige rohkem vanadest, üle 80 aasta vanustes metsadest. Lisaks leidub põnevat infot eElurikkus lehelt, mis koondab ühte portaali Eesti looduse andmed. Tänaseks on talletatud juba 30 071 liiki ja üle 6,3 miljoni andmekirje. Igaküks saab meist osa võtta loodusvaatlusest läbi loodusvaatluste äpi | Keskkonnaportaal.

Põnevat lugemist leiab ka Loodusrikas Eesti projekti lehelt, mille eesmärk on on kaitsta ja taastada Eesti maastikke ja ökosüsteeme ning parandada meie metsades ja põllumaadel elavate liikide ja nende elupaikade seisundit.

Lisaks põlislooduse avastamisele soovitame minna Lääne-Eestisse linnuvaatlusele. Tarvo Valker Birding Haapsalu OÜ vihjab, et linnuvaatluse hooaeg lõpuni on jäänud veel paar nädalat. Viimased rändajad nagu näiteks haned, lagled, pardid ja veel üksikud veelinnud, on juba koodunud läänerannikule, et koguda jõudu ja varuda energiat pikemaks lennuks. Soovitame linnuvaatluseks võtta ühendust Birding Haapsalu OÜ , Pikla Linnumajaga , Capture Estonia Nature and Photography Tours (capture-estonia.ee), NaTourEst või loodusgiidi Peeter Vissakuga

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441. 

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
277776270_956694351698439_5911477120711472535_n_edited.jpg

Vilsandi rahvuspark

Seoses linnuvaatlusega soovitame külastada Eesti kõige läänepoolsemat asustatud saart Vilsandi, mis on keskmeks rahvuspargile. Siin leiad hülgeid, veelinde ja orhideesid. Kaks kolmandikku Vilsandi rahvuspargist moodustab meri koos enam kui 150 saare, laiu ja rahuga.

Vilsandil asub Eesti üks suuremaid hallhüljeste lesilaid ja siin peatub tuhandeid veelinde. Rahvuspargi eelkäija, 1910. aastal loodud Vaika linnukaitseala on Euroopa vanemaid looduskaitsealasid.

Kadakaste pärandkoosluste ja metsade taimestik on haruldusterohke. Siin kasvab üle 30 liigi orhideesid, endeemne saaremaa robirohi ja oma levikuala põhjapiiril ka luuderohi.

Geoloogiahuvilised leiavad Vilsandilt paekivipaljandeid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle.

Kes ei pelga pikemat jalutuskäiku, leiab Harilaiu poolsaarelt liivaluited, mille muutuv kuju on Eestis ainulaadne. Keset poolsaart ehitatud Kiipsaare majakas asus vahepeal poolsaare idakaldal, nüüd aga seisab see hoopis poolsaare läänekalda lähedal meres.

Rahvuspargi keskus asub Loona mõisas, kus saab uudistada rahvusparki tutvustavat püsiekspositsiooni ning vaadata filme mereelustikust ja piirkonna loodusest. Suvel korraldatakse regulaarseid matku. Kindlasti kasuta rahvuspargi avastamiseks ka jalgratast ja veeturismi võimalusi!

2007. aastal algatas Euroopa Komisjon konkursi „Euroopa turismi tippsihtkohad”. Vilsandi rahvuspark oli nominent aastal 2009 kategoorias „EDEN. Eesti avastamata aarded. Turism ja kaitsealad“.

Põnevat lugemist leiab ka Linnuvaatleja lehelt, Eesti Ornitoolgia Ühingu lehelt ning | Looduskalender.ee lehelt.

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused ja sündmused

Eesti Loodusturismi Ühingu liikmed tähistavad põlislooduse nädalat alates 15. oktoobrist kuni 23. oktoobrini ning tutvustavad Sulle meie loodust just sellise vaatenurga läbi.

Põnevad avatud matkad leiad siit - avalikud matkad Loodusturism.ee ,

Registreerimine on oluline, et matkakorraldajad teaksid Teiega arvestada. 

Eelmiste uudiskirjade teemad:

  • Kuldne sügis ja loodusturismi koosoleku esitlused, põlislooduse tähistamine_10.10

  • Toimekas sügis loodusturismi, kontaktsündmused ja ühingu koosolek 03.10.

  • Aktiivne liikumine looduses, kihiline riietumine_26.09 

  • Sügis Eestis ja rabad_13.09 | loodusturismiyhing, Euroopa Kaitsealade Liit tunnustas rahvusparke

  • September ja seened_30.08 | loodusturismiyhing, liikumisvõimalused Eesti Terviseradadel

  • Võta suvest viimast_15.08 | loodusturismiyhing, matkamine matkateedel, valgusparvedega matkamine

  • August on matkakuu | loodusturismiyhing, matkanädal, matkakuu, matkapealinn, matkamine räätsadega.

  • Rannikuala ja linnumess_19.07 | loodusturismiyhing, ELTÜ osales linnumessil ja miks matkata meresüstadega.

  • Vaatetornid ja murakarabad_0507 | loodusturismiyhing, matkale minekuks oluine varustus ja miks matkata tõukeratastega matkamine.

  • Puhkus Eestis_27.06 | loodusturismiyhing, ranniku matkarada, ülekuumenemise ohud ja miks matkata elektriratastega.

  • Teadlikult looduses 14.06, 21 soovitust looduse säästmiseks, öömatkade võimalused Eestis.

  • Suvi ja telkimine 06.06, metsamatkarada ja matkamise soovitused, 

  • Loodus kui lillemeri 30.05 ja matkaideed

  • Pungevad lehed, linnulapsed ja metsatoit 16.05, orhideed Eestis, looduskaitsekuu matkad. 

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka tel. 5105441, info@loodusturism.com

polisloodus.jpg
bottom of page