top of page

Sügis ja rabad

Saabuv sügis kutsub meid rappa. Karged hommikud, auravad laukad, sillerdavad ämblikuvõrgud ja valmivad jõhvikad. On taas algamas uus räätsamatka sügishooaeg, mil ka raba värvub. Päikesetõusul võib rabas kohata tihti fotograafe, kes püüavad päikesekiiri läbi udu; korilasi  rabamätastelt suuremaid jõhvikaid noppimas ning räätsamatkalisi nautimas loodust.  PuhkaEestis.ee leidub rabadesse viivaid matkaradu, mida saab läbida ka lapsevanrkiga. Tutvu nende võimalustega siin - Matkarajad, kus on hea liikuda ka lapsevankriga (puhkaeestis.ee).  Hea ülevaate raba matkaradadest leiab ka siit - Eesti rabad 2020 – Infoturism.  Kui aga soovid kogu rabaeluga tutvuda, et olla ise matkates giid rabas, siis ülevaatliku info leiab siit - Rabad - Eesti sood

Meie ühingu liikmetega saad samuti minna rappa räätsadega õõtsikutele hõljuma ja rabamaagiat otsima. Tutvu liikmetega siin - Liikmed | loodusturismiyhing

1660637200160.jpg
345205040_196123476567431_2182211869147378286_n.jpg

Rabad ja jõhvikad!

Meil on looduses nii palju väärtuslikku toitu, mis tugedab meie immuunsüsteemi. Üks väekas supertoit on jõhvikas. 

 

Jõhvikad kasvavad rabades, rabastuvates metsades, siirde- ja madalsoodes. Marjad valmivad septembri keskpaigas. Marjaaeg kestab oktoobrini. Õige aeg jõhvikate korjamiseks olekski pärast esimesi öökülmi, sest siis on marjad kasulike ainete poolest kõige rikkamad.

Juba ammustest aegadest saadik on jõhvikat rahvameditsiinis kasutatud palavikulangetaja ja janukustutajana. Vitamiine selles marjas märkimisväärselt pole, küll aga on jõhvikas rikas mineraalainete poolest. Suur bensoehappe sisaldus aitab marjadel püsida kevadeni söödavana nii looduses kui kodus hoiustatuna vee all, näiteks veega täidetud purgis.

Sügisestes marjades on rohkem pektiinainet, parimad moosimarjad on heleda põsega. Kevadised marjad on aga sügisestest magusamad. Vanarahvas olla pidanud kevadist marja väärtuslikumaks, aga see ei püsi kaua ja sobib kohe põske pistmiseks. Enamasti on linnud-loomad kevadeks rabamätastel ka puhta töö teinud ja jõhvikaid metsas väga vähe.

 

Ideid ja mõtteid, mida kõike jõhvikates teha jagab Räätsade rent:

1. Mahl või smuuti. Jõhvikamahla või jõhvikate lisamine smuutisse annab teravat ja hapukat maitset. Lisage teistele puuviljadele mõned jõhvikad ja mett, soovi korral ka jogurtit – ja supertoit on valmis.

2. Küpsetised. Jõhvikaid saab kasutada küpsetistes, nagu muffinid, pirukad, koogid ja küpsised. Need lisavad magustoitudele mõnusat hapukust ja värvi.

3. Salatid. Jõhvikad sobivad hästi salatitesse, eriti segus pähklite, kitsejuustu, spinati ja magusa kastmega.

4. Hoidised. Jõhvikatest saab valmistada erinevaid kastmeid, näiteks linnulihale, ning ka moose ja želeesid. Need sobivad suurepäraselt liharoogade juurde või lisandiks juustutaldrikule.

5. Võileivad ja wrap'id. Lisa jõhvikaid võileibadele või wrap'idele koos teiste koostisosadega ja saad maitseküllase, vitamiinidega täiendatud eine.

6. Pudingud ja jogurt. Jõhvikad sobivad suurepäraselt pudingutesse ja jogurtitesse andes värvi ja maitset.

7. Külmutamine. Külmuta jõhvikad naturaalselt või valmista külmutatud maiustusi. Selleks külmuta nad tuhksuhkrusse või mette kastetuna ja mõnus värskendav maiustus ongi käepärast.

8. Tervislikud suupisted. Jõhvikaid saab lisada mitmeviljapudrule, jogurtile või kaerahelvestele, et muuta hommikusöök nii maitsvamaks kui ka tervislikumaks. Selleks võid panna jõhvikad külma keedetud vette ja võtta neid sealt jaokaupa mitme kuu jooksul.

9. Joogid. Valmista erinevaid jooke - näiteks jõhvikamahl, jõhvikalimonaad või jõhvikakokteil.

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused

Euroopa Kaitsealade liit tunnustas rahvusparke 2022.aastal

Euroopa Kaitsealade Liit omistas kvaliteedimärgise Matsalu, Lahemaa ja Soomaa rahvusparkidele, millega tunnustatakse piirkondade loodusturismi kestlikku arendamist.

Euroopa Kaitsealade Liidu kestliku loodusturismi sertifikaadi pälvisid esmakordselt kümmet Eesti turismiettevõtjat.

Lahemaa piirkonnast:

 • Lahemaa Ökoturism,

 • Puhta vee teemapark,

 • Ubari Loodustarkuse Keskus,

 • Alutaguse Matkaklubi 

 • Lobi muuseum

Matsalu piirkonnast

 • Kodade puhkemaja

 • Salevere Salumäe Loovkoda

Soomaa piirkonnast

 • Matka-Rebane,

 • Piesta Kuusikaru talu,

 • Tipu Looduskool,

 • Soomaa Puhkeküla 

 • Viis aastaaega.

Mushroom picking_Ken Murk(4).jpg
bottom of page