top of page

September ja seened

Ongi võrratu suvi lõppemas, taas algamas uus õppeaasta ja sügisene matkahooaeg. Loodussõpru kutsub metsa seened ja rappa jõhvikad.

Millist seent aga korjata ja millist mitte? Selleks korraldab loodusmuuseum Tallinnas ajavahemikul 07.09.2023 - 17.09.2023 juba 61.ndat korda seenenäitust. "Näituselaudadele paneme välja need seeneliigid, mis muuseumitöötajad metsast korjavad. Seega esindavad väljapandud seened alati parasjagu käesolevat seeneaastat ja nii saab näitusel tundma õppida just neid liike, mida suure tõenäosusega metsas kohata võib,“ ütleb näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. Hea ülevaate söögiseentest leaib siit.

Jõhvikale ja rappa soovitame aga minna koos kogenenud retkejuhtidega ja matkakorraldajatega, sest algamas on uus räätsamatka sügishooaeg. Meie liikmetest matkakorraldajate kontaktid leiad siit - Liikmed | loodusturismiyhing

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

124168852_10157228275952041_4257469196139429667_n.jpg
124168852_10157228275952041_4257469196139429667_n.jpg

Kuidas lapsi loodusesse meelitada?

Kuidas tekitada oma lastes loodushuvi ja õpetada neid loodust mitte kartma?

 

Ega asjata ei öelda, et paljud harjumused saavad alguse lastetoast, sest vanematel on võimalik lapse loodusmeelsuse kujundamisel üsna palju ära teha. Tubastest tegevustest, mis aitavad lapsel tekitada sidet loomade ja loodusega, võiks välja tuua loomamänguasjadega mängimise (vahelduseks kõikidele nukkudele, robotitele ja autodele). Olgu need erinevate loomaliikide hulka kuuluvad mänguasjad väikesed või suured -  kui laps jääb mängima ja talle aega anda, võib loota, et loomade kaasabil sünnivad pikad ja sisukad mängud. Paljud vanemad õpetavad oma lastele juba beebieast peale, millist häält teeb lammas või koer. Ka see on areneva inimese harimine looduse märkamise suunas, rääkimata loodust ja loomi kirjeldavatest raamatutest. Raamatud, mida lastega koos lugeda või neile kinkida, peaksid olema eelkõige eakohased, millest lapsed leiavad midagi, mille üle imestada, mille üle järele mõelda või mida ise järele proovida.

 

Värskes õhus olemine on tervislik! Loodusega kokku puutumine toimub nii kooliteel kui ka maakodus. Kui vähegi võimalik, tasuks lapsele anda võimalus üksipäini või sõpradega ,,õue ununeda". Lapsed suudavad mitmekülgses keskkonnas endale ise tegevust leida ning igavusest võib nii mõndagi looduse kohta avastada. Ja tegelikult on see ju lõbus: puu otsas ronimine, kivide ümber keeramine, mõne putuka kinni püüdmine – kõik see ja palju muud paneb last märkama, et tema kodukandis ei elagi ainult inimesed. Kohtumised eri liiki elusorganismidega on sageli elamuslikud ja meeldejäävad. Mõned hilisemad loodusuurijad on tunnistanud, et lapsepõlves mängisid nad just tigude, kivide või putukatega. Kindlasti oskavad õues mängivad lapsed oma tubasematest eakaaslastest paremini tajuda ka näiteks päeva pikkust ja selle muutlikkust aastaringis või kuidas looduslikest vahenditest omale meelelahutust leida.

 

Väga hea viis looduse tundmaõppimiseks, mis lastele tavaliselt meeldib, on piltide tegemine. Loodusfotograafia arendab lisaks loodusvaatlusoskustele muuhulgas ka kunstilise terviku ja värvide taju, lapse tundlikkust ümbritseva suhtes, täpsust ja keskendumisvõimet. Õnnestunud pilt annab lapsele eduelamuse ning suunab teda uusi väljakutseid ihkama. Ehk tekib ka huvi teada saada, mis liik pildile jäi? Muljetavaldava pildi tegemiseks ei pea omama kõige suuremat ja uhkemat kaamerat, vaid piisab ka heast nutitelefonist ja läbimõeldud pildistamisvõtetest.

 

Tänapäeval on paljudel lastel nädalakavas mitu huviringi. Üks neist võiks olla loodus- või teadusring! Ringitundides tehtav töö vähendab tunduvalt vanema koormust oma lapsele ise seletada, miks on taevas sinine või miks sääsed verd imevad. Peagi pärast hea kontakti saamist loodusringi õpetajaga, märkate, et lapsed hakkavad hoopis teid õpetama ning omandavad keskkonnasäästlikud ja loodussõbralikud põhimõtted nagu iseenesest.

 

Lapse kujundamine algab isikliku eeskuju seadmisest, kuid muidugi on iga laps erinev. Kui teile endale meeldib loodus ja käite võimalikult sageli pargis/metsas/mere ääres jalutamas, võib-olla isegi matkamas, siis on võimalus, et laps saab teilt selle hea pisiku. Ka lapse jaoks on arendav ja rahustav käia marjul ja seenel, matkamas ja juhendatud ekskursioonidel. Peamine on anda lapsele aega kohaneda looduse vaikusega, ebamugava ehedusega ja sellega, et kuigi mets võib näida loomadest tühi ja paigalseisev, siis toimub seal kogu aeg vilgas elu. Mida rohkem laps looduses viibib, seda rohkem suudab ta sealt enda jaoks põnevaid avastusi teha. Iga avastus juhatab teed uute üllatusteni.

Allikas: Kuidas alustada looduse uurimisega? | loodusveeb

Matkasoovitused

Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit:

Tähistame sellel nädalvahetusel kooliaasta algust ning ka märgiliselt suve lõppu põnevate matkadega. Olen täiesti veendunud, et igaüks leiab siit endale meelepärase ja jõukohase matka, kuidas meeldejäädavalt suvi lõpetada.

Loodusvaatlus - linnud, loomad ja korilus

Regulaarsed hülgevaatlusretked 2023 suvel / Regular Sealwatching Trips Summer 2023

Karuvaatlus ja pildistamine Bear Watching and Photography

Ring ümber ja risti-rästi läbi Puhtulaiu

Seeneretk Emajõe-Suursoos Mushroom foraging tour

Päikesetõusul seenejaht, suplus ja seenegurmee!/Murshroom hunting, swimming and mushroom gourmet! Kõrvemaal

Seiklus jõgedel ja rannikualal

Sorgu ja Manilaiu suvelõpu süstamatk

LahemaaMaraton ootab kõiki aeruhuvilis avastama rannikuala marsruudil Valkla – Pedassaare – Rammu – Valkla.

Päikselise Suve Kanuumatk Ahjal

Koolialguse raftiseiklus Võhandul

Parvematk Võhandul - suvine päikesevõtukas ja hullamine

Päikeseloojangul SUP-lauaga Soodla saarestikus/SUP-board hike during sunset at Kõrvemaa!

Avastusretked

Astangu matk maa all ja klindi peal

Raba avastusretk räätsadel - marjad, loomade tegevusjäljed, eine rabas

Pärismaalaste perepäev indiaanikülas

Pikemad jalgsimatkad

11. Noarootsi Elamusmaraton ja 5. Peremaraton

Ring ümber Eesti Kersalu-Viti

Ring ümber Eesti Haapsalu-Elbiku

Ring ümber Eesti Viti-Tallinn

Ring ümber Eesti Paldiski-Kersalu

Samas toimub 3. septembril Põhja-Eesti kohalik toit eestvedamisel avatud triiphoonete päev, kuhu on mõnus peale matkalist tegevust minna nautima head ja paremat otse koduaiast - https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/.../Avatud...

Nippe, kuidas lapsi loodusesse meelitada leiab siit - https://www.loodusturism.com/septemberjaseened

370359122_756504559819468_4291441950250835639_n.jpg
bottom of page