top of page

September ja seened

Ongi võrratu suvi lõppemas, taas algamas uus õppeaasta ja sügisene matkahooaeg. Loodussõpru kutsub metsa seened ja rappa jõhvikad.

Millist seent aga korjata ja millist mitte? Selleks korraldab loodusmuuseum Tallinnas ajavahemikul 08.09.2022 - 18.09.2022 juba 60.ndat korda seenenäitust. "Näituselaudadele paneme välja need seeneliigid, mis muuseumitöötajad metsast korjavad. Seega esindavad väljapandud seened alati parasjagu käesolevat seeneaastat ja nii saab näitusel tundma õppida just neid liike, mida suure tõenäosusega metsas kohata võib,“ ütleb näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä. Hea ülevaate söögiseentest leaib siit.

Jõhvikale ja rappa soovitame aga minna koos kogenenud retkejuhtidega ja matkakorraldajatega, sest algamas on uus räätsamatka sügishooaeg. Meie liikmetest matkakorraldajate kontaktid leiad siit - Liikmed | loodusturismiyhing

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

1660637200160.jpg
Terviseraja-sildid-2-1500x2000.jpeg

Terviserajad Eestis

Kas sa teadsid, et :

  • Eesti Terviserajade võrgustikus on tänaseks 122 hooldatud terviserada 1100 kilomeetril?

  • 29 rajal on olemas või väljaarendamisel kunstlume tootmise võimekus?

  • neid radu hooldab ligi 200-liikmeline rajameistrite meeskond?

  • radade hooldamist finantseerivad omavalitsuse ja /või  tervisespordikeskused?

Sihtasutuse Eesti Terviserajad asutasid 2005. aastal Merko Ehitus, Swedbank ja Eesti Energia. Sihtasutus on terviseradade võrgustiku katusoganisatsioon, mille põhitegevusteks on:

  • Eestimaa liikumis- ja spordiradade väljaarendamise nõustamine,

  • arendustegevuste koordineerimine,

  • finantseerimisele kaasaaitamine,

  • võrgustiku kommunikatsioon ja koostöö

  • liikumisharrastuse populariseerimisel ning inimeste tervise edendamisel.

Võrgustiku arendamisel on olulisteks püsipartneriteks Kultuuriministeerium ja Riigimetsa Majandamise Keskus. 

 

ETR missioon on kindlustada enamikule Eesti elanikkonnast tasuta kodulähedane terviseradade võrgustik aastaringseks liikumisharrastuseks. 

 

ETR visioon on, et Eesti elanikkond liigub regulaarselt ja eestimaalaste tervena elatud aastad tõusevad Euroopa keskmisele tasemele.

 

ETRi asutajad on 2022. aasta seisuga terviseradade arendamisse investeerinud kokku 5,6 miljonit eurot. Riigi, kohalike omavalitsuste ja Euroopa Liidu fondide kaasamise tulemusena ulatuvad investeeringud terviseradade taristusse üle 55 miljoni euro. 

Kui terviserajad võivad tunduda esialguses ainult sportimiseks, siis tegelikult mitte ainult. Mööda neid radu on mõnus ka matkata, seeni korjata ja loodust avastada. Terviseradade ja RMK matkaradade võrgustik aitab matkahuvilistel uusi ja põnvaid matkamarsruute kombineerida. 

Leia endale põnev terviserada matkamiseks siin - Terviserajad

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused

Mushroom picking_Ken Murk(4).jpg
bottom of page