top of page

Suvest viimast

Kas suvi ongi kohe läbi?! Igapäevaselt tuletavad seda mõtet meelde koolitarvete reklaamid meedias. Mida veel enne suve lõppu jõuaks ära teha, kus käia ja millist kontserdit, etendust või laata külastada? Looduses viibides aga aeg peatub, kuhugile ei ole kiiret ja kõik ebaoluline ununeb. Vahest ongi hea ennast välja lülitada viimase hetke tormamistest ja "suvi saab otsa" hirmust?!

Sellisel juhul soovitan ette võtta ühe rännaku, pikema looduses viibimise ja miks mitte ka ööbimise. Augustikuu pimedad ööd on täis maagiat ja tähesadu, hommikud üllatavad udu ja päikesetõusuga, temperatuur on mõnusalt soe ja üldjuhul ilmad mõnusad.

Hea plaan on minna ka avastama mõnda väikesaart, kust naaseimine tavaellu ei ole nii kättesaadav. Öeldakse, et kui looduses viibida vähematl 3 päeva, siis saabub sisemine rahu ja tasakaal. Mis veel võiks olla parim kingitus sulle endale, mida saad teha enne sügist?

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

1660637200160.jpg
1660637200160.jpg

Matkateed Eestis

Eesti on võrratu riik jalgsimatkamiseks ja seda eriti veel nüüd augustis, mil putukaid vähe ja ilmad veel soojad.  

Kas oled käinud matkamas mööda matkateed ja matkanud vähemalt 3 päeva järjest?

RMK on loonud 3 Eestit läbivat matkateed ning ühe ümber Hiiumaa:

Oandu-Aegviidu-Ikla 370km 

Matkateede rajamise idee ise sündis juba 2000. aastal ning seisnes olemasolevate radade ja peatuspaikade sidumises ühtseks trassiks, selle kirjeldamises ja tähistamises, samuti täiendavate peatuskohtade rajamises.
2012. aastal avatud RMK Oandu-Aegviidu-Ikla matkatee on esimene tervet Eestit läbiv matkarada. 370 km pikkune teekond saab alguse Põhja-Eestist Lahemaa rahvuspargist, kulgeb läbi paksude Kõrvemaa metsade ja ühe Euroopa võimsaima soomaastiku – Soomaa rahvuspargi. Seejärel viib matkatee läbi Pärnumaa metsade, kuni jõuab vongeldes mereäärsetesse rannaküladesse ja Liivi lahe kaunitele randadele.

Olulised materjalid:

Allalaetavad failid GPS seadmetele Oandu-Aegviidu-Ikla haru jalgsi ja jalgrattal

Peraküla-Aegviidu-Ähijärve 820km

2013. aastal lisandus olemasolevale Oandu-Aegviidu-Ikla rajale uus haru, mis kulges Aegviidult Ähijärvele. Uus haru loodi samal põhimõttel nagu esimenegi, sidudes olemasolevad rajad ja peatuskohad ühtseks teeks. See haru sai mõnevõrra pikem - kilomeetreid oli sellel esialgu tervelt 628.

2015. aastal lisandus nimetatud harule veel üks lõik - 192 km pikkune tee Perakülast Aegviiduni, mis koos Aegviidu-Ähijärve lõiguga moodustavadki nüüd RMK Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee.
RMK matkatee Peraküla-Aegviidu-Ähijärve haru läbib üheksat maakonda, terve rea kaitstavaid alasid ja eksponeerib oma 812 kilomeetril rohkesti Eestimaa imelisi maastikke – ilusaid liiva- ja kliburandu Läänemaal, süngeid metsalaasi Harjumaal, kauneid viljavälju Eestimaa viljaaidas Järvamaal, muljetavaldavaid märgalasid Endlas ja Emajõe Suursoos, künklikke heledaid männikuid Põlvamaal ning kodumaiseid "kõige-kõige-kohti" Võrumaal.
Rada on looduses tähistatud valge-rohelise-valge värvimärgistusega ning suunavate viitadega.
Olulised materjalid:

Allalaetavad failid GPS seadmetele Peraküla-Aegviidu-Ähijärve haru jalgsi ja jalgrattal

Penijõe-Aegviidu-Kauksi 613km

2018. aastal - Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal, avati kolmas RMK matkatee haru - Penijõe – Aegviidu – Kauksi. Olemasolevad kolm haru moodustavad nüüd matkateede võrgustiku, kus matkaja saab endale teekonna algus- ja lõpp-punkti ise valida, ning matkata näiteks Oandult Penijõele, sest kõik matkatee harud ristuvad Aegviidus.

613 km pikkune RMK matkatee Penijõe – Aegviidu – Kauksi haru, mis läbib oma teel 6 maakonda, algab Penijõe mõisa juurest Matsalu rahvuspargist ning kulgeb läbi avarate Kasari jõe luhtade Raplamaa poole, kus loogeldes läbi rabade, sügavate metsade, muinaslinnuste ning põlluservade viib tasa-tasa Harjumaa, Paunküla mägede ning viimaks matkapealinna Aegviidu poole.

Uue haru pikem osa jääb aga Aegviidust itta. Lääne-Virumaal kulgeb rada piki kõrgeid ning kitsaid oose üle Neeruti mägede, jõudes läbi unustusehõlma vajunud sõjaväebaaside lõpuks Ida-Virumaa servale Tudu soostikusse.

Ida-Virumaal muutub aga raja ilme sootuks: teele jäävad tööstusmaastikud Kiviõli ning Püssi poolkoksi- ja tuhamägede, Aidu karjääri ning Kohtla-Nõmme kaevanduspargi näol, teele paistavad kätte ka Kohtla-Järve kõrged poolkoksiplatood.

Jõudes põhjarannikule, kulgeb matkatee nüüd kõrge klindiserva peal ja all, külastades Eesti kõrgeimat rannaastangut Ontikal ja kõrgeimat juga Valastel ning pakkudes kauneid vaateid nii merele kui ka pangametsale kuni Sillamäeni välja.

Lõpuks pöördub rada lõunasse ning suundub läbi Sinimägede sõjatandri ja unustusse vajuvate kaevandusasulate Kurtna järvedest mööda, läbi Agusalu ning Alutaguse metsade Peipsi järve põhjarannikule välja, kus jõuab viimaks oma lõpp-punkti Kauksis.

Rada on looduses tähistatud valge-kollase-valge värvimärgistusega ning suunavate viitadega.

Olulised materjalid:

Allalaetavad failid GPS seadmetele Penijõe-Aegviidu-Kauksi haru jalgsi ja jalgrattal

 

Matkateed on jagatud lõikudeks. Seega kui kogu teekonda ühe korraga ei jõua, siis saab jagada nende läbimise etappideks. Rohkem infot leiab siit - Matkatee | Loodusega koos | RMK 

Kuna ilmad on suvised, siis tuletame meelde ka ülekuumenemise ohumärgid ja kuidas ennest säästa sellest. Sellekohase info leiad siit - Puhkus Eestis_27.06 | loodusturismiyhing

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused

Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit:

Valgusmatkad augustikuu öödel.

Matkajuht OÜ on Eesti matkaelamustesse toonud uut liiki matkavahendid - need on valguspaadid. 

Mis on valguspaadid?

Valguspaadid on üldnimetus kõikidele põhja alt valgustatud alustele. Selliste alustega matkatakse öhtuhämarikus ja öösel ning aerutatakse hea läbipaistvusega veekogudel.

Põhjavalgusega sõites saab elamuse veepealse ja veealuse maailma kokkusulamisest ning veealustest vaatamisväärsustest.

 

Matkajuht on valguspaatide väljatöötaja ning me oleme ehitanud nii valgusparved kui valguskanuud erinevate veekogude ja erineva kasutuse jaoks.

  • Valgusparved (raftid) sobivad  laiadele, põnevate veealuste vaatamisväärsustega veekogudele ning vähese sõidukogemusega 4-6 liikmelistele seltskondadele.

  • Valguskanuud on mõeldud läbipaistva veega jõgede öiseks avastamiseks, ning nendele, kes tunnevad end vee peal kindlamini. Valguskanuudel saab sõita kahekesi.

Kus toimuvad? 

Valguspaatide matkasid korraldab Matkajuht OÜ Eesti erinevates paikades. Eelistatult matkatakse inimtekkelistel järvedel (seal pole veeelustikku, mida häirida) ja kus põhjas on põnevaid vaatamisväärsusi.

Võimalus liituda järgmise 21.08, sündmuse leiad siit: https://fb.me/e/3FHKjaMeA

Laternate valguses kanuumatkasid korraldab ka Nature Tours Estonia. Nende matkadega saad tutvuda siin - Päikeseloojangu kanuumatkad | Nature Tours Estonia

bottom of page