top of page

Suvi Eestis ja telkimine

Kätte on jõudnud suvi ning kohe algab koolivaheaeg ja puhkuste aeg. Suvi on mõnus aeg avastamaks loodust ja nautida telkimist. Meil Eestis on olemas palju erinevaid RMK telkimisplatse, kus viibimist saab kombineerida ka matkamisega. Võimalus minna kas kahepäevasele matkale või lausa võtta ette RMK matkatee, ranniku või metsa matkarada ning nautida nädala pikkust looduspuhkust. 

Miks mitte proovida ööbimist laavus või ka vaatetornides, kus saab nautida päikeseloojangut või -tõusu. Siinkohal on oluline aga planeerimine ning matka ettevalmistamine. Planeerimisel soovitame ühendust võtta meie loodusmatka korraldajatega, küsida soovitusi ja miks mitte kombineerida matkateel viibides mõni kanuu või elektrirattaga matk. Hea on pikal rännakul nautida mõnda ööd ka mugavas voodis. Meie liikmete kontaktid leiate siit - Liikmed. Enne metsa minekut tasub aga meelde tuletada ka looduses liikuja juhised!

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

Forest Sunrise_Sven Zacek.jpg
Forest Sunrise_Sven Zacek.jpg

Metsa matkarada

Metsa matkarada on osa Euroopa kaugmatkarajast E11.
Kaugmatkarada E11 algab Põhjamere ääres asuvast Scheveningeni linnast Haagi lähistel (Madalmaad) ja lõpeb Tallinnas. Matkatee läbib kuus riiki – Madalmaad, Saksamaa, Poola, Leedu, Läti ja Eesti – ning mitmed Saksa linnad, nagu Osnabrück, Potsdam ja Frankfurt Oder ääres ja Poznani linna Poolas. Ogrodnikis ületab matkarada Poole-Leedu piiri.

Nimi Eestis: Metsa matkarada, Lätis: Mežtaka; Leedus: Miško takas.
Alguspunkt: Poola-Leedu piir, 7 km Lazdijai linnast lõunas.
Lõpp-punkt: Tallinna sadam. Matkata võib mõlemas suunas, seega võib alguspunktiks valida ka Tallinna.

Pikkus: ~ 2141 km (720 km Eestis, 674 km Lätis, 747 km Leedus). Marsruudi läbimiseks vajalik aeg: umbes 102-114 päeva.

Metsa matkarada läbib Dzūkija ja Žemaitija rahvuspargid ning kaheksa regionaalset loodusparki (Veisiejai, Nemunase loogete park, Kaunase veehoidla, Dubysa, Tytuvėnai, Kurtuvėnai, Varniai ja Salantai) Leedus ning Lätis kulgeb läbi Venta oru looduskaitseala ja Abava ürgoru looduspargi, samuti läbi Gauja rahvuspargi ning Põhja-Gauja ja Veclaicene maastikukaitsealade. Eestis tiirutab Metsa matkarada üle Haanja kõrgustiku, läbi Setomaa ja piki Peipsi järve läänekallast põhja kuni jõuab Soome laheni, kust keerab lääne poole. Siit edasi kulgeb rada Põhja-Eesti ranniku ja Lahemaa rahvuspargi arvukate poolsaarte kaudu Tallinnasse.

Marsruut:

 • Eestis: Haanja – Vana-Vastseliina – Värska – Räpina – Kallaste – Mustvee – Kauksi – Toila – Kunda – Loksa – Maardu – Tallinn

 • Lätis: Gramzda – Aizpute – Kuldīga – Sabile – Kandava – Tukums – Bigauņciems – Riia – Sigulda – Cēsis – Valmiera – Strenči – Gaujiena – Trapene – Ape – Korneti

 • Leedus: Lazdijai – Druskininkai – Merkinė – Alytus – Birštonas – Prienai – Kaunas – Vilkija – Ariogala – Tytuvėnai – Kurtuvėnai – Telšiai – Plateliai – Salantai – Skuodas

Metsa matkarada on jaotatud põhja- ja lõunaosaks.

 • Metsa matkaraja põhjaosa saab alguse Riiast ja lõpeb Tallinnas. Marsruut on jaotatud 50 ühe- või kahepäevaseks teekonnaks. Igal päevateekonnal on selgelt märgitud algus- ja lõpp-punkt ning igal lõigul võib matkata mõlemas suunas.
  Metsa matkaraja põhjaosa läbimiseks kulub 50-58 päeva.
  Rajale või selle lähedale jääb enam kui 400 loodus-, ajaloo- ja kultuuriobjekti ja vaatamisväärsust.

 • Metsa matkaraja lõunaosa saab alguse Poola-Leedu piirilt Lazdijai lähedal ning kulgeb läbi Leedu, seejärel läbib ajaloolise Kuramaa kaudu Läti, kuni jõuab Riia linna. Marsruut on jaotatud 52 ühe- või kahepäevaseks teekonnaks. Igal päevateekonnal on selgelt märgitud algus- ja lõpp-punkt ning igal lõigul võib matkata mõlemas suunas.
  Metsa matkaraja lõunaosa läbimiseks kulub 52-56 päeva.
  Rajale või selle lähedale jääb enam kui 470 loodus-, ajaloo- ja kultuuriobjekti ja vaatamisväärsust.

Matkasoovitused

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimeste looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks " loodusretkede korraldamiseks".

Teeme koos head!

Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit - avalikud matkad Loodusturism.ee,  Plaanilised Matkad | Matkakalender | Matkajuht.ee;

Loodusmatkad Emajõe-Suursoos, Nature Tours Estonia

või Loodusturismi ühingu facebooki lehelt

Öömatkad Soomaal või  öö karuvaatluse varjes ja matk elupaikades   Natourest OÜ; Sirtsi kaitseala, 

Kahepäevane nomaadirännak Preeriakojas Raplamaal

SUP-seiklus Kalli järvel Emajõe-Suursoos    või Jalgsimatka seiklus ja SUP-laua jooga päikeseloojangul Kõrvemaal 

Pärimusmatkad ja jalgsimatk Eesti Everestile saab tellida endale siit -Rabamatkad | www.onnela.ee

Hobumatkad viivad puutumatusse loodusesse koos Roy Srideriga

Nädalavahetusel aga toimub põnev Bushcraft Festival Harjumaal Viikingite külas, mis loodustegevuste, matka ja pärandioskuste festival. Vaata ja saa osa siin - Home - Bushcraft Festival Estland

DJI_0397-HDR HMAntson.jpg
bottom of page