top of page

Talveootus ja jõulud looduses

Esimesed saabunud külmakraadid panevad mõtted liikuma talvele ja jõuludele. On saabumas mõnus aeg looduses liikumiseks, kus esimesed külmakraadid panevad kahutama rabad ning joonistavad mustreid rabajärvedele. Hea on minna kuulama järvejää laulu ja märkama looduse ettevalmistumist saabuvaks talveks. Saabumas on see aeg, kus kaanetuvad veekogud ning on võimalus enne lumesadu minna nautima järve- või laugste peegeljääd uisutades või niisama kõndides. Kindlsti pakub põnevast ka FATratastega maastikul seiklemist , mil kõik porised ja märgalad jäätuvad ning on võimalik läbida neid kohti, kuhu tavaliselt FATrattaga ei kipu. Igatahes põnevust ja seiklemist looduses pakuvad kõik meie liikmed. Näiteks Soomaal saab minna FAT-tõukerastastega matkama sooserva ja metsaradadele; Lõuna- Eestis Matkajuht OÜ juhendamisel FAT-ratastega põnevatele avastusretkedele; Kõrvemaal viib Uuejärve Matkapesa laternamatkale mööda loomaradu jne. Saabuva uisujää hooajal tasub silma peal hoida, siis saab minna NatourEsti rektejuhtidega Põhja-Eesti veekogudele, Uuejärve Matkapesa retkejuhiga Kõrvemaa piirkonda rabalaugastele ja Soodla veehoidlale, Lõuna- ja Kesk-Eestis viivad sind põnevatele uisumatkadele Matkajuht OÜ ja Loodusturism.ee. Emajõjue-Suursoos aga on võimalik minna kelgukoertega matkale mööda jõge ehk taliteid. 

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
IMG_0273.JPG

Peegeljää ja matkauisud

Matkauisutamine on uisutamise alaliik, mille harrastajad läbivad pikemaid vahemaid looduslikul jääl. Matkauisutamise traditsioon jõudis Eestisse Madal- ja Põhjamaadest, kus on juba aastaid uiskudel loodusretki ette võetud.

Matkajuhi Bert Rähni sõnul seisneb matkauisutamise suurim erinevus tavapärasest uisutamisest selles, et sõidetakse loodusliku veekogu jääl, mitte ettevalmistatud platsil. Tavaliselt läbitakse pikki vahemaid ja ka varustus on teistsugune. „Matkauisud on pika, sirge ja madala teraga ning mõeldud eelkõige otse sõitmiseks ja pikemateks retkedeks. Nendega ei ole hea teha järske pöördeid ega kiireid sööste nagu ilu- ja hokiuiskudega,“ selgitab ta.

Kus sõidetakse?
Matkauisutamist saab harrastada suurtel rabalaugastel, järvedel, veehoidlatel, kanalitel ja merel. Berdi sõnul algab tavapärane uisuhooaeg laugastel, kus jää tekib juba esimeste külmadega. Seejärel väiksemad järved ja talve keskel saab uisutada ka merel. „Vooluveekogude jääolud on muutlikud ja seal võib isegi väga külmade ilmadega olla vaba veega kohti. Kui on piisavalt külma ja olusid hästi tunned, võib ka jõgedel pikki uisumatku teha,“ lausub Bert.

Turvalisus ennekõike
Matkauisutamiseks on lisaks matka- või suusasaabastele ja sobivas pikkuses uisuteradele vaja turvavarustust. Kõige olulisem on kaasa võtta jäänaasklid, mis sõidu ajaks ümber kaela kinnitatakse. „Meie soovitame osta jäänaasklid enne kui uisud. Uisutamise teeb ohutumaks ka jääpiik, millega saab kiiresti ja lihtsalt jää tugevust kontrollida. Uisumatkal võiks veel kaasas olla nöör või viskeliin, millega vajaduse korral üksteist jääaugust välja aidata. Matkauisutajal peaks retke ajal seljas olema kott veekindlalt pakitud riietega, juhuks kui peaks ootamatult märjaks saama. Merel on ikka tugev tuul ja nii võib märgades riietes kiiresti alajahtumine tekkida,“ jagab Bert nõuandeid.

Olusid tuleb hinnata

Matkauisutamine võib oskamatult tegutsedes olla ohtlik, aga kõik oleneb oludest. Kesktalvel rabalaukal uisutades tuleb suurt vaeva näha, et läbi jää vajuda. Õhukesel jääl või pragunenud merejääl sõites peab aga väga ettevaatlik olema, sest õnnetuse korral on külmast veest väljasaamiseks aega mõni minut. „Jääauku kukkunu saab õigesti tegutsedes olukorra turvaliselt lahendada. Ohumärke on võimatu loetleda, sest olud võivad olla väga erinevad. Kindlasti ei tasu minna liiga õhukesele jääle ja tuleb jälgida pragusid; kevadine jää võib olla ootamatult rabe. Mina olen matkade jooksul läbi jää vajunud kahel korral ja mõlemal juhul oli määravaks jääl olev õhuke lumi, mis ei lasknud jääd visuaalselt hinnata,“ ütleb matkajuht.

Õige saabas tagab uisurõõmu

Uisud tuleb valida eelkõige jääolude järgi. Heal jääl saab kiiremini liuelda suusaklambriga suusasaapa külge käivate uiskudega, millel on lahtine kand. Kehvemate jääoludega lisavad stabiilsust tavalise matkasaapa külge käivad kinnise kannaga uisud. Halbade olude korral või valitud marsruudist olenevalt võib ette tulla sedagi, et vahepeal on vaja kõndida, ning seda on parem teha matka-, mitte suusasaapaga. 
Uisutamiseks sobivad jäigema ja kitsama tallaga saapad. Bert teab oma kogemusest, et suure ja pehme kummitalla külge on uisku raske kinnitada ja see ei toeta jalga. „Saabast peab olema võimalik jala ümber tihkelt kinni tõmmata ja seetõttu sobivad nööridega saapad. Krõpsudega või lihtsalt jalga tõmmatavad saapad ega kummikud ei sobi, kuna need ei fikseeri jalga ja loksuvad. Ise kasutan uisutamiseks klassikalisi nööridega nahast matkasaapaid.“

Uusi asju avastades

Bert soovitab matkauisutamisega tegeleda, kuna see on väga kihvt ala. Matkauisutamine annab kiire ja vaba liikumise tunde vabas õhus ja erilises keskkonnas. Tagatud on hea füüsiline koormus ja enesetunne.„Pidevalt uisutamas käies võib sattuda väga erinevatele oludele. Näiteks läbipaistev peegelsile jää, millel uisutades tekib vee peal kõndmise tunne. Merel tuulega jäätudes moodustuvad ootamatud kujundid ja näha on jää sisse külmunud esemeid.“

Allikas:Loodusesse matkama… uiskudel! – Ajakiri SPORT

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused ja sündmused

Allolevalt leiad valiku avatud matkadest, mis sobivad ka jõulude tähistamiseks:

Uisumatkad

Loodusturism.ee – Rubina Nature Reserve

Jõulu- ja talvised matkad

Kui siit tundub mõni matk põnev, siis ole kena ja registreeri ennast esimesel võimalusel, sest siis teavad matkakorraldajad sinuga arvestada.  Kui aga mõni aeg ei sobi, siis tea, et kõiki neid matkasid saad sa tellida kokkuleppel matkakorraldajaga ka oma seltskonnale sobival ajal.

130759938_10158894102755119_905048190165769460_n.jpg
bottom of page