top of page

Talvised matkamsied Eestis

Alanud talv on heitlik, kuid siiski olemas - kord lumine, kord jäine aga siiski kõikide võimalustega. Ühelt poolt on Eestimaa nii väike ja teisalt jälle nii suur. Kui Põhja-Eesti oli mattunud paksu lume alla, siis Lääne-Eestis on seda vaid kirme. Kui saartel on + kraadid, siis Kesk-Eestis hoopiksi korraliud miinus temperatuurid. Samas see heitlikkus loob omakorda meile väga mütmekülgseid matkamise võimausi. 

Looduses mõnusa olemise eelduseks on õige riietus, hea seltskond ja põnev tegevus. Selle viimase osas saame abiks olla igal sammul. 

Kui meie jagame Teile matkaideid, siis PuhkaEestis kodulehelt leiab põnevaid kultuuri ja toiduga seotud sündmusi. Kuna eestlased on ka suusarahvas, siis matkamise alternatiivne tegevus on suusatamine. Ülevaate suusaradadest leiab Eesti Terviseradade SA kodulehelt. Eestis puhata on mõnus ja soovitame alustada töönädalast puhkust juba reedest alates. Maapiirkonna majutuskohtade osas leiab hea ülevaate Maaturismi kodulehelt.

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
323880506_649783863593112_8442611698056980132_n (1).jpg

Talvised matkad

Allolevalt on välja toodud talvehooaja matkaideid, mida talve jooksul võiks kindlasti ette võtta koos spõprade ja kolleegidega. Kui tundub, et sellist matkaelamust võiks lähedasele kinkida, siis tea, et kõik matkakorraldajad pakuvad ka kinkekaarte.

Talvised matkad

Räätsadega võlumetsa

Sellise paksu lumega on räätsad tegelikult üks ainukesi liikumisviise metsamaastikul matkamiseks. Võimalus uurida metsloomade jälgi, vaadelda nende liikumise suundi ning otsida üles nende magamistuba.  Muidugi on vahva minna ka rappa, astuda laudteelt kõrvale ja teha maalilisi postikaardi fotosid. Räätsamatkadele viivad sind  Lõuna-Eestis Matkajuht OÜ, Loodusmatkad | Nature Tours Estonia ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com, Põhja-Eestis Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas Reimann Retked ja Uuejärve Matkapesa, Raplamaal Preeriakoda.

Matkasuuskadega rappa ja niitudele

See talv tundub täpselt olema matkasuuskade matkamise paradiis. 

Paksu ja koheva lumega jalgsi kõndimine on väljakutsuv, tõsine treening. Matkasuusad aga muudavad maastikul liikumise meeldivaks, saab avastada rohkem loodust ning metsloomade elu. Suusamatkadele viivad sind üle Eestimaa Seakayaking Estonia OÜ ja Lõuna-Eestis Loodusturism.ee

Tõukekelkudega matkama

Talvehooajal tuleb kindlasti vähemalt üks kord minna tõukekelgumatkale. Selleks on võrratud võimalused loonud Lõuna-Eestis Matkajuht OÜ ja Loodusturism.ee, Lääne-Eestis Soomaa.com, Põhja-Eestis Aegviidu ja Kõrvemaa piirkonnas viivad sind matkama Reimann Retked ja Uuejärve Matkapesa.

Lõbusõidud hobureega või kelgukoertega

Kindlasti mõnel meenub kuidas jõulude või vastlapühade ajal sai sõidetud hobureega mööda sahisevat lund. Ka see traditsioon on jõus ning lõbusõidule saab minna Lõuna-Eestis Roy Strideriga. Lisaks hobureega lõbusõitudele pakub unikaalset husky koertega lõbusõitu Emajõe Suursoos Kristina Traks ja Nature Tours Estonia.

Matkauiskudega uisutama

Matkauiskude paradiisi leiab tavaliselt varakevadel üleujutatud jõe luhtadel. Kõige tuntumaks on Soomaa ja Tõramaa luht, kus võib kuni 40 km uisurõõme leida nii niidu- kui metsaalalt. Matkauiskude laenutamisega tegeleb seal Sea Kayaking Estonia.

Pühajärvel saab minna Loodusturism.ee eestvedamisel uisumatkale või laenutada varustust ja minna iseseisvalt.  Lõuna-Eestis Lämmijärvele ja rabalaugastele viib matkahuvilis ka Matkajuht OÜ. Emajõue-Suursoo taliteedele saab liugu laskma minna koos Loodusmatkad | Nature Tours Estonia.

Põhja-Eestis viib Kõrvemaa piirkonnas uisuhuvilisi rabalaugastele ja järvedele Uuejärve Matkapesa.

Eesti Loodusturismi Ühingu eestvedamisel tähistame koos liikmetega järgmisi tähtpäevi!
  • Märgalade päev ja rabamatkad veebruarikuus

  • Looduskaitsekuu maikuus

  • Eesti looduse päev ja matkakuu augustis

  • Põlislooduse päev oktoobris

Meie tehtud tegevustega ja uute plaanidega saab tutvuda siin - Uus aasta loodusturismis

Looduse teemakuud!

Jagasime aasta ära ja tõime välja kuude kaupa matkamise viisid. Üldjuhul öeldakse, et aastad on vennad ja teame, mis just sellel aastajal ja kuul looduses põnevat toimub. 

Jaanuar - lumematkad looduses tõukekelkude ja E-FAT ratastega. LOODUSVAATLUS: loomajäljed, talvituvad merelinnud.
Veebruar - märgalade päev ning selle raames rabamatkad - räätsamatkad, matkasuusamatkad, tõukekelgumatkad rabas. LOODUSVAATLUS: lumine loodus, loomajäljed, hülgevaatlus, hundiulg.
Märts - kooriklume matkad, uisumatkad. LOODUSVAATLUS: päikesetõus, looduse tärkamine talveunest, vaatlusmatkad - kakud, ilvesed. Rannikuala rüsijää vaatlus.
Aprill - linnulaulumatkad (räätsarahu aprillist - jaanipäevani) + 5. aastaaja suurveematkad (parvematkad ja rafting). Head kohad selleks on Türi-Tori kiirlaskumine, Põtsamaa jõgi, Võhandu jõgi, Valgejõgi . LOODUSVAATLUS: linnud, sh tedre-metsise vaatlus; sõraliste ja kopravaaltus.
Mai - on looduskaitsekuu ning soovitame nautida veematkasid siseveekogudel - kanuu, süsta, SUP-laua. LOODUSVAATLUS: karud, lilled, linnulaul, kopravaatlus
Juuni - raba- ja jalgsimatkad koos suplusega laugastes, järvedes; valgete ööde matkad. LOODUSVAATLUS: orhideelised (käpalised), karuvaatlus, hilised pesitsevad linnud, põdravasikate toimetused.
Juuli - rattamatkad koos telkimisega LOODUSVAATLUS: niidu- ja aasalilled
August - jalgsimatkakuu mööda matkateid - RMK, metsa, ranniku. Ühingu liikmed võimaldavad läbida teatud etappe ratta, kanuu, räätsaga. Algavad ka pimedad ööd ning valgusparvematkad.
September - korilusmatkad, valgusparvematkad. LOODUSVAATLUS: lindude tagasirände vaatlused, põtrade ja hirvede jooksuaeg, karuvaatlus.
Oktoober - põlislooduse tähistamine - ürgmetsad, rabad, korilus. Samas on hea aeg alustada talisuplusega ning karastuda rabajärvedes. Erakordsed saavad olema ka sügisvärvid. LOODUSVAATLUS: lindude tagasirände vaatlused, põdrad - hirved jooksuaeg, karuvaatlus, metsise-tedrevaaltus (sarnane aprilliga)
November - vihmamatkad, pealambimatkad, liikumis- ja tervisekuumatkad, sportlik liikumine. LOODUSVAATLUS: tähistaeva vaatlused
Detsember - jõulumatkad ja lõkkeõhtud. LOODUSVAATLUS: tähistaeva vaatlused

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

VAU matkad, mida kindlasti soovitame kogeda

Me ju teame, et töönädal möödub kiiresti:)

Siinkohal jagame matkamenüüd, mis seekord eriti ahvatlev.

1. Kuigi Tõramaa Jõe-Liisu on kattunud nüüd lumega, on seal lume all siiski jää. See on parim tõukekelgu matkarada üldse - kiire, hoogne ja lõputult palju võimalusi. Matkale kirja saad panna siin - Kelgusõidud Jõe-Liisu Liuväljal

2. 14km mööda Emajõe-Suursoo taliteid rabasaartele ja seda kelgukoera rakendis?! See on vaieldamult parim elamus, mida Eestis leida võib. Matkale saad kirja panna ennast siin - Koerarakendimatkad Tartumaal Emajõe-Suursoos

3. 2-päevane Suusamatk Soomaal avastamaks võrratut lumist Soomaa rabasid. Esimesel päeval suusatatakse üle suurima raba Toonoja saarele ning teisel päeval liigutakse jõge ja luhtasid pidi Halliste ja Tõramaa jõe vahelisel alal. Looduses liikumisele lisaks ootab matkalisi Karuskose suitsusaun ja hubane talvine olemine korraldaja baaslaagris.

4. Räätsamatk Emajõe-Suursoo taliteedel on võimalk ainult nüüd ja ainult sellel aasaajal.

5. Avastusretk Asustamata Saarele, kus on võimalik nautida jääd, päikest, tuult ning seiklusi jõel ja järvel. Matkal uuritakse lähemalt koprapesasid, loomajälgi, saare sõjaaegseid kaitseliine, kormoranide kolooniat ja vanu meremärke.

Tutvu veel matkadega siin!

322734894_1208153633432388_4532719677825421405_n.jpg
bottom of page