top of page

Teadlikult looduses

"Suvi on looduses tegutsemise aeg ja meil kõigil on võimalik loodusele oma õlg alla panna - loodus vajab meie tuge!

Inimeste eriline võime loodust üle tarbida on jätnud üsna tugeva jälje. Faktid kinnitavad seda - meie looduses on välja surnud 106 liiki: kaladest 2, linde 4, kahepaikseid 1, putukatest 33, soontaimedest 20, sammaltaimedest 15, samblikest 22, seeneliikidest 3 ja torikseentest 6 liiki. Kriitilises seisus on kokku 221 erinevat liiki. (Antud hetkeks on ilmselt olukord veelgi halvenenud)

Tasub meeles pidada, et kõik need 106 liiki pole kindlasti hävinenud ainult metsanduse mõjul, aga sellel tööstusel on hetkel üsna laastav mõju meie loodusele ja seda infot ei tohiks ka maha salata või ära unustada. Seega palun majandame metsi jätkusuutlikult. Meil kõigil on oma roll looduses viibides ja sellega ümber käies." arutleb Mati Sepp istudes õhtul jõe ääres ning kirjutades Eesti Metsa Abiks FB-lehele postitust.

Uudiskirja toimetab Marilin Pehka, info@loodusturism.com, tel 5105441

Forest Sunrise_Sven Zacek.jpg
Forest Sunrise_Sven Zacek.jpg

21 soovitust looduse säästmiseks

Eesti teadlased on kokku pannud 21 soovitust, mida igaüks saaks omalt poolt ette võtta, et aidata kaasa elurikkuse säilimisele ja kindlasti aitab see vähendada ka meie ökoloogilist jalajälge.

Teadlaste 21 soovitust:

1. Õpi loodust tundma ja õpeta seda oma lastele.

2. Ära toeta poliitikuid, kes mängivad iroonilisi mänge Eesti suurima loodusväärtuse, metsaga.

3. Anneta mõjusatele looduskaitseorganisatsioonidele.

4. Prügi jätmine loodusesse on nagu särgi sabaga tagumiku pühkimine.

5. Nõua riigivalitsejatelt tõhusat keskkonnapoliitikat.

6. Majanda põllu- ja metsamaid elurikkust soosivalt.

7. Jäta rohkem maad loodusele.

8. Väärtusta hoonete, elamute, teede jms planeerimisel ja ehitamisel nendel ala-del elavaid liike ja nende elupaiku – ära hävita neid.

9. Hoidu looduse tarbetust korrastamisest ja liigsest ümberkujundamisest: ei ole vaja igal kevadel kulu põletada, maja ümber hiigelsuuri muruplatse rajada ja kiviaeda kõigist samblatuttidest puhastada.

10. Hoia ja taasta enda ümber looduslikke ökosüsteeme, nagu mets ja soo, ning samuti pärandkooslusi, nagu puisniit ja loopealne.

11. Loobu lõunamaale peesitama lendamisest ning puhka pigem Eesti looduses.

12. Osta toitu, riideid ja tarbeasju ainult nii palju kui vaja.

13. Ka pisikestest argitegudest on abi: pane üles lindude pesakaste, sorteeri prügi, hoia kokku vett.

14. Loobu mahuka keskkonnamõjuga ehk suure ökoloogilise jalajäljega toodete ja teenuste tarbimisest, eelistades näiteks pika elueaga ja lähikonnas toodetud asju.

15. Mida lähemal on toit kasvatatud, seda parem keskkonnale – kütust selle kauplusse toomiseks kulub vähem.

16. Suurenda taimse toidu osatähtsust oma toidulaual, sest selle tootmiseks kulub vähem põllumaad kui liha tootmiseks.

17. Aita kaasa kas või mõne elurikka lapikese säilimisele: jäta näiteks kodu muruplatsi sisse looduslike lillede laigud – või jäta osa aeda hoopis metsikuks.

18. Eelista koduaias kohalikke niidutaimi (harilik kellukas ja härjasilm, valge ristik), mis pakuvad toitu ja elupaika putukatele ja loomadele.

19. Koduaeda, põllu- ja teeservi ei ole tarvis liiga tihti niita, vaid lase seal taimedel kasvada ja õitseda, et neist oleks kasu teistele elusorganismidele.

20. Tolmeldajate elu soodustamiseks kasvata vähem muru, kuid rohkem niitu, kus kasvavad looduslikud rohttaimed.

21. Muuda tarbimisharjumused keskkonda säästvamaks: vähenda näiteks elektri- ja kütusekulu, käies jala või sõites auto asemel jalgrattaga.

Ilusat ja kaunist suve!

Loodetavasti tuleb see just selline nagu me soovime - täis lusti ja rõõmu.

Lõuna-Eestist leiti juba ka esimesed kukeseened, nii, et kui sooja hoiab siis peagi saab seenele.

Lõik pärineb Mati Sepa Eesti Metsa Abiks FB lehe postitusest.

Loe veel ökoloogilise jalajälje kohta:

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused

Põnevad avatud matkad suvehooajal leiad siit:

Sellel suvel soovitame kogeda:

- Öömatka ehk päikeseloojangust päikesetõusuni. Ongi käes nn valgete ööde aeg, kus peale päikeseloojangut jääb taevasse mõnus kuma, pimedust ei saabu ning tähti taevas ei näe. Saad minna valgete ööde kanuumatkale  Emajõe-Suursoosse koos Kristiina Traksi Nature Tours Estoniaga või Soomaale koos Algise ja Aivariga.

 Saartele rattamatkale. Näiteks Prangi saarele viib avastama Annika Prangli ja Prangli Reisid, süstamatkale Pedassaarele, Prangile või Pakri saartele koos Mart Reimanni ja Reimann Retkedega,  Saaremaale pärimusmatkale koos Maariga Naageliga ja Heritagetours.ee.

Kui aga soovid privaatselt oma seltskonnaga minna Eestimaa väikesaari avastama purjetades või õhtust päikeseloojangut Tallinna lahele nautima, siis võta ühendust Liina Freivaldi ja Windrose Cruising.

- Matka iseseisvalt ranniku matkarajal Eestis, Lätis või Leedus

- Veeda öö metsas, rabas olles ripptelgis või vaatetornis.

Tea, et räätsarahu kestab veel jaanipäevani! Vali matkaks vastutustundlik matkakorraldaja, kes tunneb huvi looduse hoidmisest ja säästmisest. 

1655181118603_1.jpg
bottom of page