top of page

Koolivaheaeg ja raagus sügis

Mõnus sügisene koolivaheaeg on alanud. Kestavad ilusad sügisilmad, mõned kargemad hommikud tekitavad mõnusa lehesaju. On algamas raagus sügis, mil mets paistab läbi ja silm näeb kaugemale. See tähendab, et kui vaikselt looduses liikuda, siis on võimalus märgata metsloomi. Mõistlik päevatemperatuur julgustab ette võtma selle hooaja viimase kanuu- või parvematka.

Igaljuhul on Eestimaa looduses nii mõndagi põnevat ette võtta koos lastega.  Või räätsadega rappa jõhvikaid sööma ja pannkooke nautima? Või miks mitte Preeriakoda külastada ja loodustarkuseid õppida? Või hoopiski hobustega matkama minna koos Roy Strideri õpetlikud ja kasulikud reisid? Viimane hetk on minna Lääne-Eestisse loodusgiidiga linnuvaatlusele Birding Haapsalu, Pikla Birdhouse - birdwatching, nature photography and lodging, Peeter Vissak - Loodusretke juht / Nature tour guide

Mushroom picking_Ken Murk(1) (1).jpg
277776270_956694351698439_5911477120711472535_n_edited.jpg

Matsalu rahvuspark

Ka sellel nädalal on veel teemaks linnuvaatlus ja viimaste rändlindude vaatlused, siis räägime Matsalu rahvuspargist. 

Matsalu looduskaitseala moodustamine on tihedalt seotud Kirblas sündinud Eerik Kumari tegevusega. Looduskaitsja üritas seda piirkonda kaitse alla võtta juba 1936. aastal, kuid tollal ei õnnestunud see linnujahimeeste vastuseisu tõttu.

Matsalust sai looduskaitseala Eerik Kumari sihikindla töö tulemusena alles paarkümmend aastat hiljem, 1957. aastal.

Matsalu looduskaitseala on loodud peatuvate, sulgivate ja pesitsevate lindude ning nende elupaikade kaitseks. Loodusväärtuste kõrval on olulisel kohal kultuuripärandi säilitamine. 1976. aastal sai Matsalust Eesti esimene rahvusvahelise tähtsusega märgala ehk Ramsari ala. 2004. aastal nimetati looduskaitseala ümber Matsalu rahvuspargiks. Tulemusliku looduskaitsetöö eest on Matsalule omistatud Euroopa Nõukogu diplom.

Rahvuspark, mille pindala on 48 610 ha, hõlmab Kasari jõe alamjooksu, Matsalu lahe ning sellega piirneva Väinamere osa koos umbes 50 meresaare ja laiuga.

Matsalu asub viimase 3000 aasta jooksul merest kerkinud tasase pinnamoega alal. Kõrgemad on vaid paekivist kõrgendikud – Kirbla mägi (kõrgus 33 meetrit merepinnast) ja Salevere Salumägi (23 meetrit merepinnast). Kui siinsed rannaalad merest kerkisid, hakati neil kohe loomi karjatama. 

 

Matsalu rahvuspargis asub ligi 3000 hektarit rannaniite. Need madala rohuga rannakarjamaad on lisaks üle-euroopaliselt ohustatud lindudele (niidurüdi, tutkas, mustsaba-vigle) elupaigaks ka juttselg-kärnkonnale ehk kõrele. Rahvuspargi kõige olulisem eesmärk on tagada traditsioonilise põllumajanduse (niitmine, karjatamine) jätkumine Matsalu rannikualadel. 

 

Matsalu lahe idaosas ning Kasari delta lääneosas asub Eesti suurim roostikumassiiv, mille pindala on ligikaudu 2000 hektarit. Roostikega tutvumiseks tasub külastada Penijõe või Suitsu vaatetorni.

Rahvuspargi Väinamere osas paikneb ligi 50 väikesaart ja laidu. Laidudel asuvad linnukolooniad, kus tihedalt külg-külje kõrval pesitsevad kajakad, tiirud, kühmnokk-luiged, hallhaned, tõmmuvaerad, hahad, meriskid, liivatüllid jpt. Ka Matsalu lahes asuvad mõned laiud. Nende laidude linnurikkust saab eemalt vaadata Keemu või Haeska vaatetornidest. Nii Väinameres kui Matsalu lahes asuvaid suuremaid laide kasutati veel eelmise sajandi alguses heina- ja karjamaadena.

Põnevat lugemist leiab ka Linnuvaatleja lehelt, Eesti Ornitoolgia Ühingu lehelt ning | Looduskalender.ee lehelt.

Looduses liikumine võib tunduda meile nii iseenesest mõistetav. Aga kas ka kõigi jaoks on see nii?

Meil on hea meel jagada meie liikme Puhta Vee Teemapark avas 22. mail, matkaraja, mis on suunatud liikumispuudega inimestele.

Ka sina saad muuta liikumispuudega inimestele looduse kättesaadavaks annetades liikumispuuetega inimeste transpordikulude katmiseks tulevastele looduskäikudele. Panuse saad kanda Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu kontole IBAN: EE931010022011848009, selgituseks "loodusretkede korraldamiseks"

 

Kui tunned, et soovid toetada organisatsiooni, mis panustab Eestimaa metsade säilimisse ja säästmisesse, siis saad oma panuse anda siin  https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Teeme koos head!

Matkasoovitused ja sündmused

Allolevalt leiad valiku avatud matkadest, kuhu saab liituda üksi, kaksi või kolmekesi:

Koolivaheaja räätsamatkad Soomaal

Koolivaheaja kanuumatkad Soomaal

Koolivaheaja tõukerattamatkad Soomaal

Pannkoogihommik Emajõe-Suursoo rabasaarel

Kaljude ja koobaste kanuumatk Võhandu ürgorus

Sügisvärviline kanuumatk Ahja jõel

Jalgsimatk Kuremäe - Iisaku

Põlislooduse avastusretk Mündi rappa

Avastusretk valgusparvedel Rummu vanglasse

Põlislooduse nädala eri: räätsamatk Emajõe-Suursoos

Ranniku matkaraja 3 etapp: Vääna Jõesuu-Laulasmaa

Sügis läänerannikul jalgsimatk

Taevaskoja avastusretk e-fat ratastel

Kui siit tundub mõni matk põnev, siis ole kena ja registreeri ennast esimesel võimalusel, sest siis teavad matkakorraldajad sinuga arvestada.  Kui aga mõni aeg ei sobi, siis tea, et kõiki neid matkasid saad sa tellida kokkuleppel matkakorraldajaga ka oma seltskonnale sobival ajal.

Mõnusat koolivaheaega ja looduses müttamist.

312798355_2433821030089976_1663637135784302254_n.jpg
bottom of page